Pazarlama İçin Twitter Daha Etkili, Facebook Daha Önemli

twittercloud

Edelman ve İrlanda Pazarlama Enstitüsü’nün yaptığı araştırmanın verilerine göre sosyal medyayı pazarlama amaçlı kullanan firmalar Twitter’ın daha etkili bir sosyal medya kanalı olduğunu düşünüyor.

Aynı araştırmanın öne çıkan bir diğer sonucu ise Facebook’un en önemli pazarlama kanalı olduğu bilgisi. Zira Facebook, diğer sosyal medya kanallarına oranla çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

Araştırmaya katılanların %87’si pazarlama faaliyetlerinde Twitter kullandığını belirtirken, %74’ü LinkedIn, %50’si Youtube ve %34’ü blog kullandığını belirtmiş.

Araştırmanın ayrıntıları ise şöyle;

  • Kasım ve Aralık aylarında yapılan araştırmada pazarlamacılara “Facebook pazarlama sizin için etkili mi?” sorusuna %55 Evet %45 Hayır cevabını vermiş
  • Aynı soru Twitter için sorulduğunda cevap  %67 Evet %33 Hayır olmuş
  • LinkedIn için ise durum %59 Evet %41 Hayır
  • “Sizin için en önemli sosyal medya kanalı hangisi?” sorusuna ise %36 Facebook, %24 LinkedIn, %21 Twitter cevabı verilmiş.
  • Firmalardan sosyal medya yatırım getirilerini ölçebildiklerini belirtenlerin oranı %49 iken, aksini söyleyenlerin oranı %51 olarak ortaya çıkmış
  • Sosyal medya pazarlama faaliyetlerini geleneksel pazarlama faaliyetleriyle entegre eden firmaların oranı %82 iken, firmalar sosyal medyayı sırasıyla en çok marka bilinirliğini arttırmak, ziyaretçi trafiklerini arttırmak ve müşteri sadakatini geliştirmek için kullandıklarını belirtmişler.
  • Katılımcı firmalar sosyal medya hesaplarını %60’lık bir oranla pazarlama yöneticilerine emanet etmiş
  • Araştırmaya katılan firmaların %60’nın kullanıcıları için bir sosyal medya kullanım politikaları bulunuyor.

Sonuçlar bakıldığında firmaların sosyal medya pazarlamasından fayda sağladıkları görünüyor: Araştırmaya katılan firmaların %75’i sosyal medya pazarlama bütçelerini arttırmayı düşündüklerini belirtmişler. Ayrıntılı infografiği incelemek için ise lütfen tıklayın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 76 = 79