Pandemi Sürecinin Dijital Basına Etkileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve tüm sektörleri daha önce hiç bilmedikleri ve deneyimlemedikleri çalışma yöntemlerine mahkum eden koronavirüs hali hazır kendi iç dinamikleri nedeniyle sürekli bir değişim halinde bulunan medya sektörünü de es geçmedi.

Geleneksel basının en önemli temsilcilerinden olan gazeteler bu süreçten kötü etkilenirken, halefi olan dijital medya bu süreçten büyük ölçüde olumlu yönde etkilendi.

Daha esnek çalışma koşullarına imkan sağlaması nedeniyle dijital medya hem içerik üretimi hem de yayımı açısından, bir matbaaya ve lojistik olarak desteğe ihtiyaç duyan gazetelerin önüne geçti.

Gazeteler pandemi ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle fiziksel olarak okuyucularına ulaştırılamadığından büyük ölçüde tiraj kayıplarına uğradı. Hali hazırda okuyucuların içerik tüketim alışkanlıklarının dijitale kayması, konjonktürel durum ve ekonomik zorluklar nedeniyle bir çıkmazda bulunan gazeteler koronavirüsün katalizör etkisiyle de belki 5 yıl sonra yüzleşmek zorunda kalacakları tabloyla erkenden yüzleşmek durumunda kaldı.

Daha önce Future Exploration Network‘ün araştırmasında x tarihinde gazetelerin miyadını dolduracağı düşünülüyordu. Bu tahmin için bir güncelleme gelmedi fakat akış büyük ölçüde dijital mecraların avantajlı olduğunu gösteriyor.

Peki bu süreçte dijital medya erişim sayısı ve okuyucu sayısı açısından nasıl etkilendi?

Açık veri kaynağı olması nedeniyle daha güvenilir bulunan Similarweb verilerine göre ülkemizin önde gelen dijital medya mecralarına hızlıca bir göz atalım.

Parantez açara şu bilgiyi de eklemek isterim. Dijital mecraların gerçek ziyaretçi sayıları hakkında kesin bilgi sadece yayınların kendi Google Analytics panellerinde bulunuyor. Ayrıca çeşitli ölçüm şirketleri de bulunuyor. Bunların başında medya satın alma ajanslarının da sıklıkla tercih ettiği Gemius bulunuyor. Fakat özellikle bir kaç önemli yayın Gemius ile verilerini paylaşmıyor. Bu trendin teknoloji sitelerine de yansıdığına şahitlik etmiştim. Medya takip şirketlerinin tamamının internet haber sitelerinin ölçümlerine göz atma şansım oldu, ne yazık ki tam anlamıyla tatmin edici bir sonuç vermediğini deneyimledim. Bu nedenle en güvenilir verinin Similarweb verisi olduğunu deneyimlediğim için Similarweb verilerini baz almayı tercih ettim.

Similarweb verileri ne kadar doğru sorusuna ise şöyle cevap verebilirim. Kişisel blogum www.mridvano.com’un Google Analytics verilerini Similarweb ile paylaşıyorum. Paylaştığım dönem ile paylaşmadığım dönem arasında %4-5’lik bir sapma ile ziyaretçi sayısını tahminlediğini deneyimledim. Bu nedenle gerçeğe en yakın veriyi Similarweb sunuyor diyebilirim.

Şimdi bu girizgahtan sonra ülkemizde en çok ziyaret edilen internet haber sitelerinin pandemi dönemi öncesi, sırası ve sonrasındaki ziyaretçi değişimlerine göz atalım… Kemerleri bağlayın, Hürriyet ile başlıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 23 = 24