Nokia Türkiye’de Hala Yeterince Güçlü

Ülkemizde de akıllı telefonlar gerek operatör kampanyaları gerekse marka kampanyaları nedeniyle daha ulaşılabilir bir fiyat seviyesine geldi. Bu da mobil telefon pazarında akıllı telefonların oranını arttırdı. Böyle bir durumda bile ülkemizde Symbian işletim sistemini kullanan telefon sayısının dikkate değer oranda yüksek olması dikkatlerden kaçmıyor. Android ve IOS karşısında zayıf kalsa da ülkemizde hala alıcı bulan Symbian işletim sistemli telefonlar, IOS kullanan Apple ürünlerinden daha yaygın bir kullanıma sahip.

Nokia Belle

Nokia’nın 2016 yılına kadar destek vereceği Symbian, isim üzerine gelişen antipati nedeniyle değişikliğe gidilerek Nokia Belle, Nokia Carla ve Nokia Donna olarak belirlendi. Fakat sonradan bu isimler de karmaşa yaratmaması için Nokia Fature Pack olarak değiştirilmişti. Hali hazırda Nokia modelleri arasında Nokia Belle ve Nokia Asha aile isimleriyle anılan iki kategori bulunuyor. Fiyatları da akıllı telefonlara oranla daha uygun.

Akıllı telefon almak ve kullanmak için bir nedeni olmayan, bütçesi kısıtlı olan fakat gösterişli telefon kullanmak isteyen önemli bir kitle bulunuyor. Sanırım ülkemizde Nokia’nın bu düzeyde satması ve Symbian işletim sisteminin bu düzeyde yaygın bir kullanıma sahip olmasının asıl nedeni de bu olsa gerek.

SymbianOS

Bu rakamlara bakıldığında Symbian oranından Nokia markasına varmak ne kadar doğru?” sorusu akla geliyor. Google’a bu soruyu sorduğumda; Arima, BenQ, Ericsson, Fujitsu, Lenovo, Panasonic, Motorola, Nokia, Samsung, Sharp, Siemens, Sony, Sony Ericsson ve RedBerry markalarının da Symbian işletim sistemini kullanan telefonlar ürettikleri cevabını aldım.

Aslında bu cevap fikri pekiştirir türdendi. Ülkemizde ilgili markalardan en fazla telefonu alıcı bulan marka şüphesiz Nokia. İkinci sırada Samsung’un olduğunu düşünebiliriz fakat Symbian işletim sistemini kullanan telefonlar, hatta akıllı telefonlar konusunda Nokia’nın daha yüksek satış rakamlarına sahip olduğunu biliyoruz.

Nokia Asha

Özellikle Asha ve Belle ailesiyle Android ve IOS’u karmaşık bulan, akıllı telefon alma konusunda çekimser kalan kullanıcıları yakaladığını düşünüyorum. Özellikle N, C ve XpressMusic serileriyle bu anlamda oldukça başarılı gibi görünüyor. Rakamları değerlendirdiğimizde Nokia her ne kadar global düzeyde sıkıntı yaşasa da telefon varlığı ve yaygınlığı açısından ülkemizde hala ben de varım diyebiliyor.

Windows Phone 8 kullanan Lumia 920 ile de akıllı telefon pazarına geç olsa da adından söz ettirecek bir telefon kazandırdı. Nokia’nın akıllı telefon pazarına girerken yaptığı hatayı akıllı telefon üretirken yapmayacağı izlenimini veren Lumia serisini ve satış rakamlarını merakla takip ediyor olacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

94 − = 88