NetSpot: Etrafınızdaki Aktif Kablosuz Ağları Tespit Edin

netspot

Etrafınızda bulunan etkin kablosuz ağları tespit ve analiz edebileceğiniz ilginç bir uygulama: NetSpot

Kablosuz ağ aramasına bilgisayarımızdan kablosuz bir internet bağlantısına dahil olmak için ihtiyaç duyarız. Görünen ağlardan sadece şifresini bildiğimiz seçeneğe bağlanabiliriz. Şifresiniz bilmiyorsak o ağ hakkında öğrenebileceğimiz tek şey SSID yani kablosuz bağlantı adı olur. Fakat elinizde NetSpot gibi bir uygulama varsa kablosuz ağlar hakkında SSID’den çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

NetSpot belirli bir alanda etkin olan kablosuz ağlar hakkında derinlemesine bilgi edinmenizi sağlayan bir ağ tarama yazılımıdır. Tepsit ettiği kablosuz ağların ağ adı, MAC adresi, modem markası, sinyal gücü, indirme/yükleme hızı, en son etkin olduğu tarih, etkinlik süresi gibi bilgilerine de erişebilmektedir.

Uygulamanın Survey bölümünde ise belirlenen bir alan içerisindeki etkin kablosuz ağlar tespit edilebilmektedir. Ayrıca bu bölümden evinizin planını uygulamaya yükleyerek, kablosuz ağınızın en etkin çalışacağı odayı da tespit edebilirsiniz. Uygulama; 2.4 ve 5 GHz  bandını desteklemektedir. Uygulamanın hem Windows hem de MAC sürümün bulunmaktadır. Ağ bağlantılarına ekstra ilgi duyanlar için oldukça güzel bir uygulama.

Not: Uygulamadan firmanın Pazarlama Yöneticisi Ryan Brown‘ın mailiyle haberim oldu, incelemeye fırsat bulur bulmaz da yayına hazırladım. İşin ilginci ülkemizde blogger kavramını anlamaya ve anlatmaya çalışırken, Baltimore’daki bir firmanın, Türkçe içerik üreten bir bloggera erişip yazılımı hakkında inceleme yazdırmaya çalışmasıydı. Bu bağlamda NetSpot incelemesi, kendi adıma da önemli dersler çıkarttığım bir yazı oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − = 11