Neden SSL Sertifikasına İhtiyacımız Var?

ssl-sertifikasi-nedir-ne-ise-yarar

Belirli bir süre blog yazdıktan sonra daha önce önemsemediğiniz şeyleri önemsemeye başlıyorsunuz. Bu listenin bir numarası SEO, iki numarası ise Alexa.

Önceleri metinleri canımızın istediği gibi kaleme alıyorduk, şimdi ise Google’ın istediği sayfa ve içerik yapısına göre kaleme alıyoruz. Zira yazdıklarımızı daha fazla kişinin okuması en büyük amacımız. Algoritmalar değişiyor, doğru olan işlemler yanlışa dönüşüyor derken Google’ın bize teveccüh göstermesi için bir dizi talimatı yerine getirmemiz gerekiyor. Son emir ise diğerlerine oranla daha mantıklı ve anlaşılır: SSL sertifikası kullanırsan arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsın.

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

En basit anlatımla SSL sertifikası blogunuzun internet kimlik kartıdır. SSL sertifikası bulunan bir blogun kime ait olduğu bellidir ve bu nedenle Google, SSL sertifikası bulunan web sitelerini daha güvenilir bulmaktadır.

Önceleri oldukça pahalı olan bu servis muhtemelen kullanıcı sayısının artması nedeniyle oldukça uygun fiyatlara erişilebilir bir seviyeye geldi. Bir kaç sosyal medya reklamı yapmaktansa blogunuz için SSL sertifikası almanız sıralama açısından çok daha etkili olacaktır. Reklamlar anlık fayda sağlarken, sertifika daha kalıcı bir fayda sağlamaktadır.

SSL sertifikanız tanımlandıktan sonra alanadınızda küçük bir değişiklik olacak. Benim de http://www.mridvano.com olan adresim SSL sertifikası aktive edildikten sonra https://www.mridvano.com halini aldı.

SSL almadan önce akla gelen ilk soru “ya kurulum sırasında sorun yaşarsam?” oluyor. Aynı soru nedeniyle ben de SSL sertifika almayı bir kaç ay erteledim, sonrasında blogumu barındırdığım Natro‘nun çözümünü görünce ben de sertifikamı aldım.

Sertifikanın kurulumu konusunda aldığım destekle sorun yaşamadan kurulum tamamlandı ve sadece 1 haftada arama Google üzerinden gelen trafik %7 arttı. Muhtemelen ilerleyen günlere bu oran belirli bir süre daha artmaya devam edecek.

Natro’nun hosting paketlerini incelerken SSD disk üzerinde de sunucu hizmeti verdiklerini gördüm. Bu da oldukça ilginç bir seçenek, zira donanım konusunda hıza en fazla katkıyı şüphesiz SSL diskler sağlıyor, sunucuda da katkı sunacağına şüphem yoktu ve bu pakete geçtim, herkese tavsiye ederim.

Tercih ettiğim paket Sınırsız Pro oldu. Pakete SSL sertifikası da dahil olduğu için ek bir ödeme yapmadan blogmu güvenli bağlantı olan https’e yükselttim. Özellikle birden fazla sitesi olan bloggerlar için tavsiye edebileceğim bir paket. Zira pakette sınırsız web sitesi, sınırsız disk alanı, sınırsız trafik, sınırsız e-posta ve sınırsız MySQL veritabanı hizmeti bulunuyor.

One comment

  1. Merhaba;

    Oldukça faydalı ve açıklayıcı bir içerik olmuş. Bloguna değer veren her bloggerın bu konuda bir adım atması gerektiğini düşünüyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 1