Mobil Sağlık Alanında Karekod Kullanımı

İlk barkod uygulaması tren vagonlarını tanıyabilmek amacıyla 1959 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve barkod üzerinde taşınmak istenen veri miktarının artması nedeniyle yeni bir barkod türüne ihtiyaç doğmuştur.

Bu ihtiyacı fark eden Denso Wave, kare kodu (Quick Response Code) geliştirmiştir. Kare Kod, Japonya’da ilk olarak otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da ABD’de de büyük bir ilgiyle karşılaşınca kullanım alanı da aynı oranda artmıştır.

Yeni nasıl akıllı telefonların tamamı kare kod okuyabilen uygulamalara sahiptir. Kare kod uygulaması yüklü olamayan kullanıcılar ise tamamen ücretsiz olarak bu uygulamayı, uygulama mağazalarından indirebilmektedirler.

qr-code

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla, kare kodun kullanım alanı da %1200’den fazla artmıştır. Özellikle perakende, mağazacılık, yeme/içme ve sağlık alanındaki kullanımları gündelik hayatımızın önemli bir parçası haline geldi bile.

Kare kodun sağlık alanında kullanımı da günden güne yaygınlaşmaktadır. Acil durumlar için öncelikle bir sağlık kuruluşunda kişilerin tüm tıbbi bilgilerine ek olarak Kişinin aktif olarak kullandığı ilaçlar bilgisayara kaydedilmektedir. Bilgisayardaki bilgilerin tümü kare kod oluşturan yazılımla kişiye özel oluşturulan kare koda yüklenmektedir.

Sağlık kuruluşu tarafından hazırlanan kare kod kişilerin otomobillerine, kasklarına ve kimliklerine yapıştırılmaktadır. Herhangi bir acil durumda yaralının kan grubu, alerjik hassasiyetleri, kullandığı ilaçlar acil servis ekibinin elinde bulunan akıllı telefona kare kod aracılığıyla aktarılmaktadır. Bu yöntemle yaralı ve hastalara çok daha hızlı müdahale olanağı sağlandığı için bilgi eksikliği nedeniyle karşılaşılan tıbbi hataların da önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 8 = 2