Lokasyon Tabanlı Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

lokasyon

Potansiyel müşterilerin konumu artık pazarlamacıların ve reklamcıların en temel bilgi kaynaklarından biri olmaya başladı. Çünkü nerede olduğunuz ile size neler satılabileceği sorusu doğrudan bağlantılıdır. Yüksek rekabet ortamında müşteri ile ilgili her türlü bilgi altın değerindedir, hele ki o an müşterinin bulunduğu konum sizin mağazanıza çok yakınsa.

Bulunduğunuz konuma göre indirimler, uygun fiyatlı kampanyalar, cazip teklifler gelir ve her bir firma ilginizi çekerek mağazadan içeri adım atmanızı beklerler. Satış odaklı lokasyon kullanımı, üzerinde yeterince kafa patlatılan bir seçenek. Asıl önemli olan ise toplumsal fayda yaratan kullanımlardır.

 

Maddi fayda yaratırken toplumsal fayda da yaratılıyorsa o uygulamalar da candır. Lokasyon bazlı pazarlama ile ilgili makaleleri bundan birkaç yıl önce okumaya başlamıştım, çok güzel sosyal amaçlı kullanım örnekleri vardı, artık ülkemizde de bu örnekleri görebiliyoruz, çoğalması dileğiyle…

Hey anneler burada temiz bir tuvalet var!

İlk örnek temiz tuvalet ve emzirme alanları ile alakalıydı. Bir tuvalet kağıdı üreticisi hiçbir marka ibaresi kullanmaksızın bir uygulama hazırladı ve resmi kanallar haricinde uygulamanın tanıtımını sosyal medya üzerinden yaptı. Uygulama kısa sürede ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştı ve uygulamanın arkasındaki firmanın duyulması da fazla zaman almadı. Kar amacı gütmeyen bir uygulamadan ortaya muhteşem bir itibar abidesi çıktı. Sanırım cadde ortasında altını kirletmiş bir bebeği sakinleştirmeye çalışmanın ne kadar zor olduğunu en iyi anneler bilir, bu uygulama onların hayatını kolaylaştırması yönüyle takdire değerdi.

Mahallemin esnafı artık Süper Esnaf

Ailenin küçüğüysen bakkal, manav işleri senindir, bizim ailenin küçüğü olarak da bu işler benim sorumluluğumdaydı. Hiç de şikayetçi değildim, zira annemin sipariş ettiği her bir ürüne yaptığım küçük zamlar sayesinde kısa sürede güzel bir birikim yapma fırsatım olmuştu. Dahası esnafın sohbeti, bedava gazoz ikramları, mahallenin haşarı çocuklarını korumaları…  Esnaflar mahalledeki her ailenin bir parçasıydı.

Satın alma alışkanlıkları, zaman kısıtı, teknolojik gelişmeler gibi bir dizi etken nedeniyle esnaflar artık daha seyrek ziyaret edilmeye başlandı. Bu olumsuz tabloyu tersine çevirmek yine teknoloji ile mümkündü ve ortaya güzel bir çalışma çıktı: Süper Esnaf

Bazen PR çalışmasını yaptığınız iş sadece iş olmaktan çıkar. Bu iş de açıkçası benim için öyle değerli işlerden biriydi. Projenin basın toplantısı halka açık bir mekanda yapıldı, toplantıda bulunan semt sakinlerinin yaşları esnafların daha sık ziyaret edildiği samimi günleri yaşamaya müsaitti. Projenin reklamı ilk defa basın toplantısında gösterildi, reklam bittiğinde özellikle basın toplantılarında çok da fazla görülmeyen bir şekilde alkış sesleri yükseldi, insanların gözlerine baktığınızda gözlerinin nemlendiğini görebiliyordunuz, işte o reklam.

Süper Esnaf projesi özetle konumları kaydedilmiş bir esnaflar havuzudur. Siz de akıllı telefonunuzla bu havuzdan bulunduğunuz konuma en yakın esnafı tespit edip alışveriş yapabiliyorsunuz. Teknoloji kullanımı ile esnafların da rekabet avantajı elde edebilmesini amaçlayan projede esnafa da bir dizi ödeme esneklikleri de sağlanmış. Ayrıntıları linkten görebilirsiniz.

Gerekli altyapı hazır, bu aşamadan sonra esnaflarımızın ve esnaf kültürünün yaşatılmasın konusunda görev biz tüketicilere düşüyor. Mahallemizde çocuklarımızı gözeten, kapısının önü her daim tertemiz, çayını yudumlarken çay kadar sıcak bir gülümsemeyle, semirmiş koca tekiriyle size günün ilk günaydınını hediye eden bu güzel insanların her zaman mahallemizi şenlendirebilmesi için bu projeyi herkese duyurmaya çalışıyorum. Demiştim ya bazen yaptığınız iş sadece iş olmaktan çıkar…

Buradayım ve hala yaşıyorum

İnsan hayatına değer katmaktan öte, hayata hayat katan örnekleri de deprem sırasında gördük. Deprem anında bulunduğunuz konumu aile bireylerinizle paylaşan güvenlik uygulamaları depremselliğin yoğun olduğu ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip. Konum tespiti sayesinde göçük altından çıkartılan onlarca can bu teknolojiyi çok daha önemli kılıyor. Pazarlama açısından konum paylaşımı kesinlikle çok değerlidir, fakat hayata değer katan uygulama örnekleri ise; bize teknolojinin insan odaklı olduğunu göstermesi yönüyle çok daha değerlidir.

Bu yazı Turkcell Blog’da yayınlanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

97 − = 93