Kullanıcı Taraflı Televizyon WebTV

web-tv

Medyayı sosyalleştirip topluluklara açan gelişme sosyal medyanın doğuşu olmuştu. WebTV ise televizyon yayıncılığını sosyalleştirip topluluklara açan önemli bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Kullanıcıların internet üzerinden kendi kanallarını kurup canlı yayın yapmalarını sağlayan WebTV, televizyon yayıncılığının da profesyonellerin yönetiminden çıkıp amatörlerin de söz sahibi olabileceği bir platform olarak geliştirilmeyi bekliyor.

WebTV hem video içerik barındırma, hem de canlı yayın alt yapısı sunan bir sosyal televizyon servisi. Son günlerde e-posta kutularımıza düşen haber postalarına baktığımızda günlük yayın yapan haber sitelerinin yanı sıra televizyon kanallarının da WebTV kanalı açtığını gözlemleyebiliyoruz.

Habercilik açısından oldukça esnek seçeneklere sahip olan WebTV, 3G bağlantılı akıllı telefonunuzla canlı yayın yapmanıza imkan sağlıyor. Medya kuruluşlarının görmek ve değerlendirmek istemediği haberler bu sayede erişime sunulabiliyor. Sosyal medya ile internet haberciliğine gelen özgürlük, sosyal televizyonlarla televizyon haberciliğine de kaçınılmaz olarak gelecektir.

Kullanıcı taraflı içerik, sosyal medyayı önemli kılan ve bir güç haline getiren en önemli özellikti, WebTV gibi servislerin çoğalmasıyla ve video içeriğin kullanıcılar tarafından üretilmesiyle de televizyon yayıncılığındaki inisiyatif de kaçınılmaz olarak kullanıcının eline geçecektir.

Kullanıcı bazlı içeriklerin teşvik edici olması için uygulanan ödüllendirme sistemleri, sosyal televizyonların içerik kalitesini de arttırıyor. Bağımsız kanalların yükledikleri videoların izleme oranlarına göre, kanal sahibine ödeme yapan WebTV, daha kaliteli amatör içeriği kendi servisine çekmeyi amaçlıyor. Zira Ustream.tv ve Justin.tv gibi oldukça güçlü rakipleri bulunuyor.

Sosyal televizyon servisleri yüklenen içeriğin ve canlı yayınların, Twitter ve Facebook’un topluluk oluşturma ve paylaşım gücünden yararlanarak daha fazla kullanıcıya ulaşması için sosyal medya entegrasyonu da sağlıyor. Zira videolu içerikler görsel ve yazılı mesajlardan çok daha fazla güvenilir bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 − 17 =