Korona Günlerinde Hayat Kurtaran Netflix Futbol İçerikleri

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyada yayılmadık ülke, ülkemizde de yayılmadık şehir bırakmayan Koronavirüs nedeniyle sosyal hayat büyük ölçüde durdu. Hala sokaklardan eve girmeme konusunda ısrarcı davranan insanlar olsa da konserler, spor müsabakaları ve kalabalık yaratacak tüm etkinlikler ikinci bir duyuruya kadar iptal edildi. Tabi bu durum geleneksel ve dijital medyada tüketilen içeriklere de büyük ölçüde yansıdı.

En büyük dramı ise spor ve sporun ülkemizde en fazla ilgi gören dalı futbol izleyicisi yaşıyor. Spor içeriklerinin sofistike bir yanı bulunmadığında genellikle anlık tüketilen içeriklerdir ve sürekli bir akış beklentisi bulunmaktadır. Geriye doğru düşündüğünüzde sadece öne çıkan çalımlar, goller, müsabakalar, kurtarışlar aklımızda kalıyor ve video olarak içeriğe yansıyor. Bunların haricinde spor, özellikle de futbol içeriği tüketenlerin sürekli yeni içerik talebi oluyor. Zaten bu nedenle de liglerin kapalı olduğu ve transfer sezonunun açık olduğu dönemlerde yalan olduğunu sağır sultanın bile bildiği transfer haberleri gazetelerin manşetlerini süslüyor. Çünkü patron (okuyucu/izleyici) sürekli yeni içerik bekliyor.

Bu düşünceyle isminin sonunda Spor ibaresi bulunan (TRT Spor, ASpor vb.gibi) kanalları ve haber sitelerini dolaştım. İçerik üretme konusunda bir hayli zorlandıkları aşikar, bu nedenle geçmişe tekrar yelken açarak gündelik akışta gözden kaçan belgesel ve yapımlara göz atmak en mantıklı seçenek olsa gerek. Ben de konserve kutusu yuvarlansa onu bile izlerim diyen futbol tutkunları için Netflix‘te yer alan spor içeriklerini derledim. 

Boca Juniors Confidencial | Dizi 

Arjantin Ligi, Superliga’da her yıl tekrarlana şampiyonluk mücadelesinde Boca Juniors’ın oyuncuları, taraftarları ve personelinin günlük çalışma serüvenleri mercek altına alınıyor.

 


Sunderland Till I Die | Dizi

İngilere Premier Lig’inde küme düşen Sunderland’in geriye dönüş mücadelesini anlatan yapım 2. sezonu ile yayında. Seyircinin sadakati ve takıma bağlılığı parmak ısırtan türden.

 


Barça Rüyası | Belgesel Film

Bir futbol kulübünden çok daha fazlası olan 115 yıllık futbol ve terbiye okulu Barselona’nın geçmişi ve eğitim felsefesi belgeselde konu edilmiş. Bu kadar başarı ve bu düzeyde tevazu kendi kendine oluşmuyor.

 


21 Thunder | Dizi

Kanada yapımı olan dizi Quebec’te yaşayan 21 yaş altı Montreal Thunder takımının saha içinde ve saha dışındaki günlük hayatlarını anlatan bir dizi. 

 


Alexis Viera Hayata Tutunmak | Belgesel Film

Uruguaylı file bekçisi Alexis Viera bir banka soygunu sırasında vurulur, omuriliğine isabet eden kurşun nedeniyle ayaklarında his kaybı yaşamaya başlar. Sonrası ise ibretlik bir hayata tutunma hikayesidir.

 


Antoine Griezmann Bir Efsanenin Doğuşu | Belgesel Film

Küçüklükten başlayarak profesyonelliğe kadar Dünya Kupası’nı kaldırma yolunda nasıl çabalanması gerektiğini ve tüm zorluklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlatan bir yapım.

 


Apache La Vida De Carlos Tevez | Dizi 

Arjantin’de doğup büyüdüğü suçun başkenti Fort Apache (Apaçi Kalesi) bölgesinden kurtularak Avrupa’nın en büyük kulüplerinde forma giydikten sonra Boca Juniors’a geri döndü. Mutevazı kişiliğiyle tanınan Carlos Tevez koronavirüs döneminde futbolcuların da bağışta bulunması gerektiğini belirterek gönülleri kazandı.

 


Bobby Robson Bir Menejerden Daha Fazlası | Belgesel Film

Fullham’dan başlayarak futbolculuk kariyerini noktalayan, ardından Barcelona, PSV ve Porto gibi takımlarda efsaneye dönüşerek İngiltere Milli Takımı’nı da çalıştırmıştı.

 


Daima Saf | Belgesel Film

Irkçılık karşıtı bir İngiltere yapımı belgesel olan Daima Saf’ta, İsrail futbol takımlarından Beitar Jerusalem’a katılan iki Müslüman futbolcunun karşılaştığı kurumsallaşmış ırkçılık gözler önüne serilmiş.

 


Forever Chape | Belgesel Film

2016 yılında düşen ve içerisinde Brezilya’nın ünlü futbol takımlarından Chapecoense’nin futbolcularını taşıyan uçaktan sonra takımın yeniden toparlanma sürecini anlatan dramatik bir yapım.

 


İlk Takım Juventus | Dizi

Üst üste 7 kez İtalya şampiyonu olan takım bu başarıya nasıl ulaştığını anlatan yapımda takımın efsane oyuncuları ve süper starlara mikrofon uzatılmış. 

 


Le K Benzema | Belgesel Film

Real Madrid’in dünyaca ünlü Cezayir asıllı Fransız forveti Karim Benzema’nın hayatı ve Fransa’da yaşadığı zorluklar ekrana aktarılmış. Yapımda Ronaldo, Ribery, Zidane, Henry gibi futbolcular da görüş vermiş.

 


Şampiyon Olmak | Dizi

Dünya Kupası’nda şampiyon olan İtalya, Uruguay, Brezilya, Almanya, İspanya, İngiltere gibi ülkelerin şampiyon oldukları yıl yaşananların öyküsünü ekrana yansıtan 9 bölümlük bir yapım.

 


Sokak Futbolu | Belgesel Film

Afrika kökenli vatandaşların kurtuluş reçetesine dönen sokak futbolu ve Fransa’nın arka sokaklarında doğan futbol kültürünü tüm dünyaya ihraç etmesini konu alan samimi bir yapım.

 


The English Game | Dizi

Futbolun sadece yeşil sahalarda geçen kısmına değil, tarihine, toplum üzerindeki etkisine ve kökenine de ilgi duyuyorsanız The English Game tam da aradığını içerik olabilir.

 


Anelka L’Incompris | Belgesel Film

Henüz yayınlanmamış olsa da yayın linki oluşturulan yapımda Türkiye’de de gönülleri kazanan dünyaca ünlü futbolcu Nikola Anelka’nın hayatından önemli kesitler sunulacak. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

82 − = 79