Kitlesel Fonlama Mozart’a da Cansuyu Olmuştu

kitlesel-fonlama-crowdfunding-arikovani

Ülkemiz de dahil tüm dünya yeni girişimcilerin peşinde… Ancak birçok parlak girişimcilik fikri, henüz hayata geçmeden maddi nedenlerle sınıfta kalıyor. İşte bu nedenle hayatımıza giren kitlesel fonlama, nam-ı diğer “crowdfunding”, melek yatırımcılardan özel şirketlere, sivil toplum kuruluşlarından devletlere kadar tüm dünyanın gündemine girmiş durumda.

İşin aslı, kavramın kendi yeni gibi dursa da, geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Öyle ki kitlesel fonlama kavramı ilk olarak, Avrupa’da baskıya hazırlanan kitapların yayınlanabilmesi için ortaya çıkmış. Tarihteki en çarpıcı örneklerinden bir diğeri ise Mozart. Klasik müziğin babası olarak adlandırılan Mozart, Viennese konser salonunu kiralamak için bankalardan gerekli desteği alamayınca, çareyi hayranlarının topladığı parada bulmuş. Çarpıcı örnekler günümüze kadar uzanıyor; kitlesel fonlama desteği, Haiti’de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren Waka Waka’dan, Kenya’da sivrisinek sokması kaynaklı ölümlerin önüne geçmeyi hedefleyen ürüne, sanal gerçeklik akımının öncüsü olarak kabul edilen başlık Oculus Rift ve giyilebilir teknoloji akımının başlatıcısı Pebble akıllı saat projelerine kadar uzanan geniş yelpazede karşımıza çıkıyor.

Global büyüklüğü 34 milyar doları aşan “Kitlesel Fonlama” modelinde asıl kırılma online teknolojilerle yaşanıyor. İçlerinde Turkcell’in Arıkovanı’nın da bulunduğu modelin fon büyüklüğünün 2025 yılında tüm dünyada 300 milyar doları aşması bekleniyor.

Devletler de işin içine giriyor

Fonların oluşturduğu pasta kadar, işin ekonomik geri dönüşü ve yarattığı istihdam da göz alıcı… Küresel ölçekte bugün kitlesel fonlama ile yaratılan kaynak miktarının 34 milyar doları aştığı hesaplanıyor. Bunun 25 milyar doları, direkt bireylerin kişisel sermayeleri ile desteklediği girişimcilere aktarılan fon. 9 milyar doları ise özel şirketler ve devlet yoluyla oluşturuluyor.

Sadece bu kaynakla tüm dünyada 270 bin yeni istihdam yaratıldığı belirtiliyor. Bu ekonomik pastadan pay almak için artık devletler de harekete geçmiş durumda; Türkiye de dahil tüm ülkeler yasal düzenlemelerini bu yeni modele uygun olarak yapılandırıyor.

Online Teknolojiler ve Sosyal Medya Pazarı Patlatıyor

Günümüzde girişimciler için adeta can suyuna dönüşen kitlesel fonlama modelinde asıl kırılma ise sosyal medya kullanımındaki artış ve internet teknolojilerindeki yaygınlaşmayla yaşanıyor. Rakamlar da bu yaşanacak patlamayı kanıtlar nitelikte. Öyle ki araştırmalar, 2025 yılında kitlesel fonlama pazarının büyüklüğünün 300 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı.com’un istatistikleri de, online teknoloji ve sosyal medyanın bu trende ayrı bir ivme kazandırdığını ortaya seriyor. Öncelikle yapılan çalışmalara göre, Arıkovanı’nda kampanyalara en çok 24-35 yaş aralığındaki bağışçılar ilgi gösteriyor. Kampanyaya mobil cihazlardan katkı sunanların oranı ise %15’i aşmış durumda. Bu kampanyaların önemli bir kısmı (%78’i) hedefledikleri fona ulaşabiliyor. Kampanyada video kullanımı ise izleyicilerin bağışçılara dönüşmesinde önemli ölçüde etkili olurken, e-posta ve Facebook paylaşımlarının bağışa dönüşme oranı %53 olarak açıklanıyor.

Pazarın Lideri Arıkovanı

Türkiye’de pazarın %62’sini elde eden Arıkovanı, kitlesel fonlamada pazar lideri.   Ülkemizin ilk teknoloji girişimleri mağazası olarak adlandırılan Arıkovanı, yenilikçi teknoloji ürünlerini ve girişimcileri destekliyor. Bu platform aracılığıyla girişimciler, geliştirdikleri projeleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları kaynağa toplum desteğiyle ulaşıyor. Projesi olan da destek vermek için proje arayan da bu platformda buluşuyor. Türkiye’de ilk kez sadece teknoloji girişimcilerini destekleyen kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’na başvuruların, platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılabiliyor.  Turkcell; prototip aşamasındaki ürünler için girişimcilere mentorluk desteği veriyor, onları vitrine çıkmaya hazırlıyor. Ayrıca pazarlama desteği sağladığı gibi bu projelerin müşterisi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Rakamlarla Arıkovanı

  • Girişimciler şimdiye kadar platform üzerinde 3 milyon TL’yi aşkın destek topladı
  • 4 bini aşkın proje, kitlesel fonlama kampanyası için başvurdu
  • 45 proje kabul edilerek kampanyası başlatıldı
  • 19 kampanya destek hedeflerine ulaştı
  • Şimdiye kadar en çok desteği toplayan ürün 339.733 TL ile Outliers
  • Şimdiye kadar en hızlı destek toplayan ürün 289.971 TL ile WeWalk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + 2 =