Kim Aramış Uygulamalarından Numara Nasıl Silinir?

kim-aramis-uygulamasi-cia-ve-truecaller-listesinden-numara-silmek

Akıllıca fakat yasal olmayan yollardan veri toplayan uygulamalar son dönemde oldukça revaçta. Bu kim aramış uygulamalarının en ilginç olanlarından biri de CIA, açık adıyla Caller Identification App. Uygulama kurulduğu akıllı telefonun rehberine erişerek, rehberdeki telefon numaralarını ve isimleri kendi sunucusuna kopyalıyor. Uygulamanın kurulu olduğu akıllı telefonlarda da eğer arayan numara CIA’in rehberinde kayıtlı ise çağrı anında numaranın kime ait olduğunu gösteriyor.

İşin can sıkıcı kısmı; siz CIA uygulamasını kendi telefonunuza kurmamış olsanız bile eğer numaranız, CIA uygulaması olan birinin telefon rehberinde kayıtlıysa, sizin de numaranız erişilebilir ve tanımlanabilir olacak. Yani isteğiniz dışında numaranızın kime ait olduğu başkaları tarafından da öğrenilebilecek.

cia-uygulamasi-nasil-calisir

Avusturya menşeli uygulama numaraları kişisel bilgi gizliliğini ihlal ettiği için tepki almaya başlamıştı. Bu nedenle izinsiz kopyalayıp, depoladıkları telefon numalarını silebileceğiniz servisleri de yayına aldılar. Siz de numaranızı CIA rehberinden silmek istiyorsanız CIA Numaramı Sil sayfasını kullanabilirsiniz.

Truecaller Rehberinden Numaranızı Silin

Truecaller uygulaması da yine yukarı gördüğünüz şekilde çalışıyor ve rehberleri kopyalayarak diğer kullanıcıların kullanımına açıyor. Trucaller da aldığı tepkiler üzerine CIA uygulamasındaki gibi kaydettiği telefon numaralarını silebileceğiniz bir servis yayınlamak durumunda kaldı.

Trucaller servisinde yer alan bir numarayı silmek için Truecaller Unlist servisini kullanabilirsiniz.

Android uygulamalarının genellikle güvensiz bulunmasının en büyük nedeni, anlamlı anlamsız akıllı telefonun her fonksiyonuna erişmek için istediği izinlerdir. En alakasız uygulamanın bile rehberinize erişmek için izin istemesinin temel nedeni de toplanan telefon numaraları üzerinden reklam ve dağıtım yapmaktır.

Kameranın flaşını kullanarak önünü aydınlatmak isterken akıllı telefonundaki verilerini çaldırıp hayatını karartan kullanıcılardan olmak istemiyorsanız bu tip izin arsızı uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + = 25