Kendi Elektriğini Kendi Üreten Kameralar Geliyor

self-powered-camera

Muhteşem bir ışık, muhteşem bir açı, muhteşem bir kadraj, heyecanla fotoğrafı çekmek için acele ediyorsunuz… Tam fotoğrafı çekmek için ekrana dokunacaksınız, o acı sinyal ve siyah ekran! Şarj bitti!

Bu sahneyi kaç kere yaşadınız? Benim başıma çok geldi, bu nedenle harici pilimi artık hiç yanımdan eksik etmiyorum. Peki bunlara hiç ihtiyacımız olmasa, rahat rahat şarj bitme sorunumuz olmadan onlar fotoğraf çeksek, nasıl olurdu?

Güzel haber Columbia Üniversitesi, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan geldi. Araştırma grubundaki mühendisler şarj ihtiyacı olmayan bir kamera geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Araştırmayı yöneten profesörlerden Shree K. Nayar ve T.C. Chang kendi kendini şarj eden bir prototip kamera ürettiklerini belirtti ve ürünün geliştirme süreci tamamlandıktan sonra hiç şarj edilmeye ihtiyaç duymayacağını belirtti.

Nayar; “Dijital görüntüleme devriminin tam ortasındayız, günümüzde kullandığımız ürünler buz dağının sadece görünen kısmı, dijital görüntüleme dahil gelişmekte olan pek çok alana etki edecek olan bu ürün, giyilebilir teknolojiler, sensör ağları, akıllı cihazlar, kişisel sağlık ve nesnelerin interneti alanlarında da devrim niteliğinde gelişmelere kapı aralayacak” dedi.

Prototip kameranın böylesi bir özelliğe sahip olmasının arkasında fotodiyotlar bulunuyor. Fotodiyotlar ise üzerlerine düşen ışığın şiddetiyle orantılı olarak iletkenliği değişen ve voltaj üreten diyotlardır.

Mobil telefonlarla fotoğraf çekmeyi sevenlerin, “ne gerek var?” sorusu aklına gelebilir: akıllı telefonlarla yapılan çekimlerin ciddi anlamda pil tüketimine neden olduğunu hatırladığımızda bu soru tamamen buhar olup uçacaktır.

Konuyla ilgili ayrıntılı teknik çizim ve açıklamalara Towerd Self-Powered Cameras linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 49 = 53