İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması

savunma-sanayi-mustesarligi-roboik

Savunma Sanayi Müsteşarlığı insansız ve otonom kara araçları tasarımı için bir yarışma başlatmış, duyan duymayana iletsin. Ana haber bültenlerinde gördüğümüz “muhteşem icat ilgisi kaldı” gibi haberleri bu tip girişimcilerin neden desteklenmediği sorusunu aklımıza düşürürdü. İnsansız otonom araçlar söz konusu olduğunda da bunun gibi onlarca habere denk geldiğimi hatırlıyorum.

Endüstriyel tasarım aşamasına gelmiş ve ilerlemekte güçlük çeken girişimcilerin SSM çatısı altında yarışabilecekleri yeni platformun adı ROBOİK, İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması olarak açıklandı. Vaat edilen ödüller de aşağıdaki gibi:

1. 3B Model Tasarım Kategorisi birincilik ödülü : 100.000 TL

2. Serbest Çizim Kategorisi birincilik ödülü : 30.000 TL

3. Diğer derece ödüllerimiz hakkında bilgi kısa süre içinde burada listelenecektir.

ROBOİK, İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması

Yarışmanın ana amacı, doğrudan ya da dolaylı katkıyla operasyona katılan güvenlik güçlerinin kayıp vermeden görevlerini tamamlamalarına olanak tanıyacak insansız sistemlerin tasarlanması ve geliştirilmesidir. Dolayısıyla iç güvenlik ya da askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin arttırılması, hata payının düşürülmesi, personel zayiatının minimuma indirilmesi bu yarışların temel odak noktası olarak belirlenmiştir.

Bu tarz bir yarışma, bir çeşit ortak ar-ge platformu gibi düşünülerek yapılandırılmış ve hayata geçirilmiştir. 2017 yılında ilk kez gerçekleştirilecek olan yarışma fikir aşamasında endüstriyel tasarıma geçişi sağlayacak çalışmalara yön vermek ve desteklemek amacını taşımaktadır.

Savunma sanayi, sadece belirli bir kulvarda çalışan firmaların katılım sağladığı bir alan olmaktan çıkarılarak daha büyük katkıların hızla sağlandığı, etki ve nüfuz alanının genişletildiği bir sanayi dalına dönüştürülmelidir. Bu yarışma geniş katılımın sağlandığı bir sanayinin oluşturulması için bir arayüz görevi üstlenecektir.

Yarışmaya başvurmak ve bilgi almak için lütfen roboik.ssm.gov.tr adresini ziyaret edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 + 1 =