İngilizce Türkçe Sözlük Out İşaret Dili Çevirici In

turkcell-isaret-dilim-uygulamasi

Boston Dynamics’in benden daha dengeli takla atan ve yürüyen robotu, yapay zekanın sinir ağları ile geliştirilmesi, sürücüsüz kamyonlar… İnsanlığın umutları, hayalleri, korkuları ve sevinçleri büyük bir oranda teknoloji odağında şekilleniyor. Robotlar bizlere hizmet mi edecek, yoksa bizleri köle mi yapacak? Yapay zeka çok seçenekli sorunlarımızı bize ihtiyaç duymadan çözecek mi yoksa işlerimizi elimizden mi alacak? Sürücüsüz kamyonlar kendi aralarında anlaşıp bizleri ezecek mi yoksa enerji tasarrufu sağlamanın en iyi yöntemi mi?

Son birkaç ve gelecek birkaç yılın en önemli konuları yapay zeka, robotlar ve otonom araçlar. Fakat nedendir bilinmez bu teknolojilerin genellikle muhtemel kötü etkileri üzerine kafa yorulup haber yapılıyor.

Sinan Hoca’nın da işaret ettiği gibi sanırım korku pazarlaması ürünü ürkütücü tahminler daha fazla dikkat çektiğinden olsa gerek, haberler teknolojinin muhtemel kötü kullanımı üzerine odaklanıyor. Halbuki teknoloji büyük bir içtenlikle insanlığın iyiliği için kullanılmak istendiğine o kadar güzel sonuçlar ortaya çıkıyor ki, şahit olduğunuzda o zekaları öpesiniz geliyor. Bugün tam da böyle bir teknoloji ürünü ile karşılaştım: İşaret Dilim

Kelimeleri İşaret Diline Çeviren Uygulama İşaret Dilim

Bugün Turkcell’in, Engel Tanımayanlar sosyal sorumluluk programı çatısı altında desteklediği engelli sporcu, müzisyen ve oyuncu kardeşlerimizin hayatın onların payına düşürdüğü engelleri nasıl aştığını gördüğümüz bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Basın toplantısının sonunda ise işitme engelliler ile aramızdaki iletişim bariyerini kaldıracak bir uygulama tanıtıldı. Uygulamanın adı İşaretim Dilim.

İşaret Dilim uygulaması ile günlük yaşamımızda en sık kullandığımız 3.000’den fazla kelimenin işitme engelliler dilinde nasıl canlandırıldığını öğrenebilirsiniz.

turkcell-isaret-dilim

Dünyada bir ilk olan İşaret Dilim uygulaması sayesinde işitme engelliler ile İşaret Dili bilmeyen milyonlarca kişi arasında köprü kurulacak. İşaret Dilim, dünyanın en büyük işitme engelli platformu olma özelliği taşıyor. Tamamen ücretsiz, tüm operatör müşterileri tarafından kullanılabilen uygulama, Türkiye’nin ilk teknolojik İşaret Dili tercümanına sahip. İşitme engelliler gündemi kendi dillerinde takip edebilsinler diye her gün onlarca güncel haber İşaret Dili’nde sunuluyor. Aileler de işitme engelli çocuk yetiştirmek konusunda uzmanlardan eğitim alabiliyor. İşitme kaybı tanısı konulmasından sosyal ve bilişsel gelişimlerine, rehabilitasyon hizmetlerinden akademik hayatlarına kadar pek çok önemli konuda bilgi veriliyor. Ayrıca, işitme engelli çocuğu olan ebeveynlerin tavsiyelerine ulaşılabiliyor. Uygulama, İşaret Dili öğrenmek isteyen herkes için de İşaret Dili sözlüğü ve İşaret Dili eğitimleri sunuyor.

Teknoloji insanlığın yararına kullanıldığında hayatın ördüğü bariyerler bir bir kaldırılabiliyor, yeter ki insanoğlu aklının bütün gücünü iyilik uğrunda kullansın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 25 = 30