İnfografik: 4.5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

turkcell-4-5-g-mobil-internet

Aylardır merakla beklenen 4.5G macerasına dün gece ilk adımımızı attık. İşin hem görünen yüzünü hem de arka planı bilen biri olarak bu süreçte çok büyük emeklerin olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bu emeklerin karşılığı olarak bugün akıllı telefonlarımızda deneyimlediğimiz bu muhteşem hızlar; geceleri gündüzlere bağlayan ve yüzlerce km yol kat eden fedakar ekiplerin ellerinde yükseldi. Şimdi ise sıra bu teknolojinin insanlara en basit şekilde anlatılmasına geldi. Zira insanların aklında hep sadece hız için bu kadar büyük yatırıma gerek var mıydı sorusu yankılanmaya devam edecek.

Bu kadar yatırım ve emek sadece hız için yapılmadı elbette, bu kadar yatırım yeni bir “bağlı cihazlar ekosistemi” yaratmak için yapıldı. Bildiğiniz gibi ekosistem; birbiriyle ilişki kuran canlıların oluşturduğu yapının adıdır. Bir ekositemin yaşaması içerisinde yaşayan canlı çeşitliliğine bağlıdır. 4.5G ile işte bu ekosistem yaratılmış oldu, bu ekosistemin içerisinde ise akıllı telefonlar, akıllı evler, akıllı arabalar, tabletler, akıllı tarım aletleri, akıllı eğitim araçları ve henüz hayatımızda yeri olmayan, gelecekte keşfedilecek akıllı bağlı ürünler yaşayacak.

Bugün itibariyle akıllı telefon kullanıcılarından 4.5G’yi tek kelime ile açıklamaları istense; neredeyse tamamı 4.5G=hız diyeceklerdir. Peki bu hız hangi sektörlerde ne gibi farklar yaratacak? Bunu da bize infografik anlatsın.

akilliarac-turkcell- akilliev-turkcell- alisveris-turkcell- egitim-turkcell- hiz-turkcell- lojistik-turkcell- m2m-turkcell- saglik-turkcell- televizyon-turkcell-

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 4 =