Google Çocuklara İnternetin Tehlikelerinden Korunmayı Öğretecek

google-Be-Internet-Awesome-ile-cocuklari-internetin-tehlikelerinden-koruyacak

Google, ABD’de birkaç sivil toplum kuruluşuyla beraber on-on iki yaş grubunun internet tehlikelerinden korunmasına yönelik bir proje geliştiriyor.  Program, Salı günü açıklandı ve kampanyanın sloganı da “Be Internet Awesome” olarak belirlendi. Kötü yanlarından korunduğunuz sürece internet kesinlikle insanlara dünyada bilgi cennetini sunuyor, Google bu cennetten çocukların, zarar görmeden faydalanmasını amaçlamış.

Programın geliştirilmesindeki en önemli neden; 12 yaş grubundaki çocukların önemli bir kısmının akıllı telefon sahibi olması ve farklı cihazlardan da internete erişebiliyor olması. Program kapsamında Google, iş birliği yaptığı kurumlarla birlikte “Interland” adını verdikleri bir oyun uygulaması geliştirecek ve bu oyunla çocuklara internetin olumlu ve olumsuz yönlerini öğretilecek. Ayrıca firma uygulamanın kullanılması konusunda da öğretmenleri teşvik edecek.

Google’ın bu yöne ilerlemesinde Chromebook’un eğitim teknolojileri konusunda uzmanlaşmaya gitmesi ve ABD’de eğitim çağında olan çocukların yarısından fazlasının Chrome işletim sistemini kullanmasının etkin olduğu düşünülüyor. Firma daha önce de çocukların kodlama becerilerini geliştirmeleri için sevilen oyun Mine Craft’ın eğitim sürümünü yayınlamıştı.

Bu tip eğitimlerin ülkemizde de yaygınlaşması gerekiyor, zira internete erişim yaşı Türkiye’de de 10’lu yaşlara düşmüş durumda. Çocuklarımızın etkin bir şekilde teknoloji kullanım bilgisi geliştirilirken, internetteki sorunlu ara sokaklardan nasıl korunacaklarını da öğretmemiz gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 51 = 53