En Moda Eğitim, Siber Güvenlik Eğitimi

siber-guvenlik-siber-istihbarat-egitimi

İnsanlık tarihinin her döneminde tehdit algısı ve tehdidin mahiyeti değişiklik göstermiştir. İlk zamanlar tehdit topraklar üzerindeyken modern tarihin başlangıcından itibaren tehditler ülkelerin ve insanların ekonomik değerleri üzerine yoğunlaşmıştır. Teknoloji çağı olarak adlandırdığımız içerisinde bulunduğumuz dönemin en büyük tehdit kaynağı ise sanal korsanlardır. Doğrudan silahı üzerimize doğrultmazlar fakat internetimiz ve dijital varlıklarımızı istila ederek bir ülkeyi rahatlıkla yaşanmaz bir hale getirebilmektedirler.

Yakın zamanda yaşadığımız ve ABD’ye 8 milyar dolara mal olan DDoS saldırısı, Nisan ayında yaşadığımız ve neredeyse ülkede yaşamı durduran uzun süreli elektrik kesintisi, Lockheed Martin’e yapılan ve F-35 savaş uçağının tüm bilgilerinin çalındığı siber saldırı, HSBC’ye yapılan ve 2.7 milyon müşterinin bilgilerinin çalındığı saldırı derken “siber saldırı” kavramının ajanlık filmlerinden çıkıp, hayatın bir gerçeğine dönüştüğünü kabullendik.

Saldırılar kamu ve özel sektörle kalmadı, özel hayatlara da yöneldi. iCloud hesaplarının çalınmasıyla internete dökülen ünlü resimleri, tasarımcısının bilgisayarı hacklenerek elde edilen araba tasarımları derken saldırılar kişisel bilgi hırsızlığı ve endüstriyel hırsızlığa dönüştü.

Tüm bu süreçlerin bir sonucu olarak şirketler özellikle yurt dışına çıkan üst düzey yöneticilerini siber güvenlik ve siber istihbarat eğitimlerine göndermeye başladı. Ülkemizde bu konuda yetkinliğe sahip eğitimci kuruluşlar ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmemektir. Fakat her geçen gün bir yenisinin daha sahaya iniyor olması siber güvenliğimiz açısından ümit var olmamızı sağlamaktadır.

Siber İstihbarat Akademisi bu alandaki eksiği tamamlamaya çalışan yeni bir kuruluş. Akademi, özel sektör firmalarının dış temsilciliklerinde çalışacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, küresel ve ülke özelindeki tehditler konularında bilinçlendirilmeleri, bireysel ve kurumsal güvenliklerini azami düzeyde sağlamaları ve İstihbarata Karşı Koyma (İKK) konusunda farkındalık düzeylerinin arttırılmasına dönük eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Ayrıca lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile kurslar, seminerler vb. için kısa ve uzun süre yurt dışında kalacak kişilerin İKK ve güvenlik konularında bilinçlendirilmeleri yönünde faaliyet gösterir.

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi alan kişiler, istihbarat konusunda temel bilgilere sahip olduktan sonra, siber güvenlik ile ilgili konularda da tecrübe edinerek, kurumlarda “siber güvenlik uzmanı“, “siber istihbarat analisti“, “sızma testleri uzmanı“, “bilgi güvenliği uzmanı” vb. farklı görevlerle ilgili sektörlerde görev alabilmektedirler.

Eğitimde saldırı yöntemleri gerçek sistemler üzerinde uygulamalı olarak öğretilir ve bu saldırı yöntemlerine karşı neler yapılabileceği yine uygulamalı olarak gösterilir.

Ön Gereksinimler

İstihbarat & Siber Güvenlik Eğitimi’ne katılabilmek için temel seviyede Linux, Network, Programlama ve Veritabanı bilgisine sahip olmak gereklidir.

Eğitim Süresi

Eğitim süresi 9 haftadır. Her hafta, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 18:00 arasında eğitimler gerçekleştirilmektedir. Eğitim boyunca teorik dersler haricinde, saha çalışmaları da yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ 60 = 70