Dokunmatik Ekranlar ve Hijyen Sorunu

Teknolojinin insanlara sunduğu son nimetlerden biri de dokunmatik ekranlı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar. Dokunmatik ekran teknolojisi bir laboratuvar çalışmasının ötesine geçememiş olsa da geçmişi 1965’li yıllara dayanıyor.

Kraliyet Radar Kurumu için E.A. Johnson tarafından geliştirilen ilk dokunmatik ekran CERN deneylerine kadar ciddi bir gelişim süreci yaşadı. Perakende satış kapsamında satın alınabilir ilk ürünler ise 2000’li yılların erken dönemlerinde geldi.

hijyen

Şimdilerde ise dokunmatik ekranlar her yerde. Akıllı telefonumuz, tabletimiz, TV ve bilgisayarımız, buzdolabımız, çamaşır ve bulaşık makinemiz… Hayatın bu derece yoğun bir şekilde içerisinde bulunan bir ürünün de mutlaka bazı handikaplarının olması da ne yazık ki kaçınılmaz bir durumdur.

Dokunmatik ekranlardaki en temel sorunların başında hijyen sorunu gelmektedir. Gün içerisinde ellerimizin ne düzeyde kirli olduğunu önemsemeksizin her an akıllı telefonumuzun/tabletimizin ekranından işlemler yapıyoruz. Sonrasında ise bu telefonu başımız ve ağzımızla aynı seviyeye çıkartarak dakikalarca görüşmeler yapıyoruz, acaba dokunmatik ekranlarımız göründüğü kadar masum mu, yoksa bizim için bazı tehlikeler barındırıyor mu?

Geçtiğimiz yıllarda Stanford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre; akıllı telefonların ekran yüzeylerinde tuvaletlerdeki sifon tutacağının 18 katı mikrop bulunuyor. Bu bilgi Journal of Applied Microbiology kitabında da daha ciddi risk tekrarlarıyla teyit edilmiş. Durum oldukça ürkütücü değil mi?

Özellikle sindirim sistemini etkileyen norovirüsler ve organlarımız üzerinde konuşmak bile istemeyeceğimiz etkiler bırakabilen E.coli bakterisi, teknoloji harikası dokunmatik ekranlarımızda geziyor olabilir. Bu virüs ve bakteriler, bağışıklık sistemi gelişmiş olan erişkinlerde çoğu zaman bir tehdit oluşturmasa da bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmemiş çocuklar için oldukça ciddi bir tehlikedir.

Çaresiz miyiz?

Kesinlikle hayır! Birkaç temel hijyen kuralına dikkat ederek, biraz da temizlik konusunda çaba sarf ederek kötü sürprizlere akıllı telefonumuzu kapalı tutabiliriz.

  • Akıllı telefonun kişisel bir cihaz olduğu için ortak kullanım olmamasına dikkat edebilir.
  • Akıllı telefon ile konuşurken kulaklık kullanarak telefonu ağzınızdan ve burnunuzdan uzak tutabilir.
  • Anti bakteriyel temizleyici sprey ve mendiller kullanabilirsiniz.

Ekran teknolojileri bu konuda inisiyatifi bizden alma yönünde gelişiyor. Ekran teknolojileri konusunda uzman Corning firması çizilmez ekranlardan sonra kendi mikrobunu kendi temizleyen ekranlar üretmenin peşinde.

Daha ileri çözümler düşünenler için ise Vio Light firmasının çözümünü tercih edilebilirler. Firmanın akıllı telefonlar için ürettiği mini kabin ile akıllı telefonlarınızı ultraviyole ışınlarıyla dezenfekte edebiliyorsunuz.

Kimilerine paranoyakça gelebilir ama akıllı telefon temizliği gerçekten önemsenmesi gereken bir durum; hele ki evinde küçük bir afacan olanlar için…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 6 =