Disconnect – Sanal Hayatlar

sanal-hayatlar-disconected

Filmin varlığından ekipler amiri Serdar Kuzuloğlu’nun tweeti ile haberdar oldum. Yüksek lisans ödevlerimden birinin de konusunu teşkil eden film sanal hayatın kontrolden çıktığında gerçek hayatımızı nasılda bir kaosa çevirebildiğini gösteren ilginç bir yapıt.

“Sosyal medyanın toplum yapısına etkisi” konulu bir ödev yaparken denk geldiğim film uzunca bir metin çıkartma konusunda önemli bir kaynak oldu. Birbirinden bağımsız birkaç hikayede görüyoruz ki sosyal medya ve internet üzerinden kurulan iletişimler her zaman beklendiği kadar da masum kalmıyor.

Ailesi ile yeteri kadar ilgilenmeyen bir avukat, eşi vefat ettikten sonra çocuğuna bakabilmek için aktif memurluk hayatına nokta koyan bir bilişim suçları müfettişi, sınırları zorlayan oldukça yaramaz öğrenciler, heyecanlı ve farklı bir hikaye peşinde koşan bir gazeteci, eşinin ilgisizliğinden boşluğa düşüp aile sırlarını başkalarıyla paylaşan tedbirsiz bir eş…

Film herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği hikayeler barındırıyor. Filmde en ilgi çekici bölümlerden birisi de; çocuğu ile yeterince ilgilenmeyen avukat bir babanın bunu bir başka çocukla Facebook’tan yazışarak fark etmesiydi.

Her ne kadar klişeleşmiş olsa da aslında çok şey anlatan bir sözümüz var: Batının faydalı yanlarını alıcaksın abi! Muhteşem bir ironi eseri olan bu sözden hareketle, internetin ve sosyal medyanın da yararlı yanları alınmadığında hayatı nasıl bir kaosa çevirebileceğine dair çekilmiş enfes bir film.

Not: IMDB’ye katkıda bulunanlar bile bu filmde 7.6 vermişlerse varın siz ne kadar iyi bir film olacağını düşünün…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

40 − 31 =