Çocuklar Müzikle Kodlama Öğrenecekler

PlayLab Türkiye, çocuklara kodlamayı müzikle sevdirecek. Gitarist, ses mühendisi, yazılım mühendisi ve bilgisayar programcısı gibi farklı disiplinlerden eğitmenleri buluşturan program, Şubat ayında başlıyor!

Müziğini Kodla Hareketi Başlıyor

STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) metodu ile lokal ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak 7-17 yaş grubu için yaratıcı teknoloji atölyeleri hayata geçiren PlayLab Türkiye, bir ilke daha imza attı. Kodlama derslerini müzikle buluşturan eğitim programı ile çocuklar hem müzik eğitimi alacak hem de elektronik müzik yapabilecekler. Hatta elektronik devreleri kullanarak kendi müzik aletlerini de üretebilecekler. Programın yönetimini Altın Portakal ödüllü besteci, elektronik müzik sanatçısı ve prodüktörü Başar Ünder yürütüyor. Ünder’le birlikte programın eğitmen kadrosunda Yıldırım Gülsever, Çağrı Temel ve Umut Ayyıldızlı gibi alanında uzman isimler yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak PlayLab Türkiye Dijital Müzik Eğitimi Koordinatörü Başar Ünder şu şekilde bilgi verdi: “Enstrüman çalmak aslında kodlama yapmaya çok benziyor. Bir enstrümanı çalmayı öğrenmek için disiplinli bir şekilde neredeyse her gün çalışmalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Kodlama öğrenen çocukların da aynı şekilde ciddi bir disiplinle çalışması ve kendilerini geliştirmesi gerekiyor. Bu programda çocuklar; kodlama, donanım ve popüler müzik yazılımlarının yanı sıra elektronik müzik prodüksiyonu ve performansı konularında da eğitim alacaklar. Burada edindikleri deneyimi, kendi tasarladıkları enstrümanları ve müzikal arayüzleri geliştirecek/üretecek şekilde kullanmalarını amaçlıyoruz. “Müziğini Kodla” hareketiyle müzik yapmanın yeni yollarını birlikte keşfedeceğiz.” dedi.

Beyaz Şapkalı, Rock Star Hackerlar Geliyor!

PlayLab Türkiye eğitmenlerinden müzisyen Yıldırım Gülsever ise, “Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada müzik endüstrisi de bu dijitalleşmeye ayak uydurdu. Artık müzisyenler hem müzik yaparken, hem de yaptıkları müziği hedef kitlelerine ulaştırırken teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanıyorlar. ” dedi. “Müziğini Kodla” eğitimi ile birlikte müziğe yepyeni bir bakış açısı kazandırdıklarını ifade eden Gülsever, bu sayede çocukların daha kolay bir şekilde kodlama derslerini öğrenebileceklerini ve kendilerini hem müzik hem de kodlama konusunda ileri düzeyde geliştirebileceklerini söyledi. Gülsever:
“Müzikte karmaşık görünen notalar, birbiriyle uyum içerisinde melodilere dönüşürken; uzun ve karmaşık görünen kodlar da bir bütünün parçalarıdır. Bu kodlarla meydana getirilen satırlar tıpkı müzik notaları gibidir. Karmaşık görünen bu kodları anlamlı hale getirmek iyi bir kodlama bilgisiyle mümkündür. Bu eğitim programlarıyla çocuklar hem bu iki yeteneği nasıl doğru kullanacaklarını, hem de bunlar sayesinde nasıl duygularını melodilere aktaracaklarını öğrenmiş olacaklar. ” dedi.

[wp_ad_camp_1]

Müziğini kodla programı ile ilgili detaylı bilgiye playlab-tr.com ve https://www.facebook.com/playlabturkiye adreslerinden, 0212 442 07 75 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Hashtag: #müziğinikodla

EDİTÖRE NOTLAR:

PlayLab Türkiye ve PlayLab Education Hakkında:

Teknolojiyi kullanma becerisi kişi, kurum ve ülkelerin geleceğinin ne şekilde tasarlanacağını belirleyecektir. Yakın bir gelecekte birçok mesleği robotlar yapacağı için geleceğin uzmanları, teknolojiyi kullanma becerisi yüksek kişilerden oluşacaktır. PlayLab Türkiye; dijital bir dünyaya doğan çocukların eğitimini ileri teknoloji eğitim programlarıyla destekleyen bir kişisel gelişim atölyesidir.

PlayLab Education eğitim sistemi, resim ve sayısal bilimlerle çocuğun yeteneğinin keşfedilmesine ve yaratıcılığının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Atölyemizde uygulanan ileri düzey eğitim programları geleceğin bilim insanlarını ve teknoloji liderlerini yetiştirme amacını gütmektedir.

Dijital yaşama uyum sağlamaya çalışan aileler ve çocukları için yaratıcı eğitim programları bulunan atölyelerimizde; çocuklar eğlenerek öğrenirken, zihinsel ve el becerilerini kullanarak öğrendiklerini uygulamaya dönüştürürler. Dünya’da uygulanan en güncel teknolojik eğitim programlarının yer aldığı eğitim programlarımız, Türkiye’nin ve Dünya’nın önde gelen isimlerinin danışmanlığında hazırlanmıştır.

PlayLab, Türkiye’de 28 yıl önce çocuklara ilk kodlama dersini veren ve bilişim sektöründe yıllarca uluslararası firmalara danışmanlık hizmeti vermiş deneyimli bir ekip tarafından kurulmuştur. Hedefimiz Türkiyemiz’in genç dahilerini keşfetme ve mucit çocuklar yetiştirmek için ulusal ve uluslararası iş birliktelikleri gerçekleştirmektedir.

Başar Ünder Hakkında:

1984 İstanbul doğumlu Başar Ünder, Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladığı ortaöğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında UNESCO Aschberg Bursaries For Artists fonu ile Fransa’da bulunan dünyanın en prestijli ve köklü elektronik müzik enstitülerinden IMEB – L’Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges‘da misafir sanatçı (artist-in-residence) olarak bulundu, burada bestelediği Mikro-alem adlı eser ve bu tarihten sonra bestelediği birçok müzik, Synthèse Festival 2006 dahil olmak üzere yurtdışında ve yurtiçinde birçok festivalde ve konserde çalındı, icra edildi.

2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi MİAM – Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Ses Mühendisliği ve Tasarımı yüksek lisans programına başladı. 2010 yılında aynı merkezde doktora öğrenimine başlayan Başar Ünder, eş zamanlı olarak İngiltere’de Huddersfield Üniversitesi CeReNeM’de (Centre For Research In New Music) doktora çalışmasını halen sürdürmektedir.

2008 yılında Frankfurt Kitap Fuarı Konuk Ülke: Türkiye kapsamında Con Tempo Yeni Müzik Festivali/İstanbul’dan Genç Besteciler etkinliğinde, Frankfurt Basis-Kunstverein kültür merkezinde deneysel elektronik canlı müzik performansı sergilemiştir.

2014 yılında 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Annemin Şarkısı filmi için bestelediği müzikleriyle En İyi Müzik Ödülü’nü kazanmıştır. Yönetmenliğini Erol Mintaş’ın yaptığı film, Saraybosna Film Festivali gibi pek çok uluslararası festivalden büyük ödüllerle ve övgülerle dönmüştür.

 

2015 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Spor Toto Basketbol Ligi Resmi Müziğini besteledi. Eserin kayıt süreci ödüllü Makedonya Radyo Senfoni Orkestrası stüdyosunda, 60 kişilik dev bir senfoni orkestrasıyla gerçekleştirildi.

2016 yılında Uluslararası Berlin Film Festivali kapsamında Berlinale Talents programına seçildi. Tüm dünyadan 2600 üzerinde başvuru arasından seçilen Başar Ünder, programa Türkiye’den giden ilk besteci oldu. Berlinale Talents özel oturumu olan Sound Studio programında, Babelsberg Film Orkestrası, Post Republic prodüksiyon stüdyolarını ziyaret etti, DOLBY Atmos Masterclass gibi özel atölyelere katıldı.

Geçtiğimiz aylarda Başar Ünder’in Diving adlı elektronik müzik eseri dünyanın en önemli elektronik müzik plak şirketlerinden, Belçikalı Sub Rosa tarafından, An Anthology of Turkish Experimental Music 1961-2014 antoloji albümünde; İlhan Mimaroğlu, Bülent Arel gibi elektronik müziğin öncüleriyle birlikte yer almış oldu.

Yıldırım Gülsever Hakkında:

1987 Kırklareli doğumludur. Çocukluktan başlayan müzik merakını, 2002 yılından bu yana sürdürmektedir. Koro ve tiyatro çalışmalarının yanı sıra çeşitli gruplarla ya da tek olarak 14 yıldır sahne almaktadır. Blues, rock’n roll tarzında müzik yapmasına rağmen Türk Halk Müziği motiflerinden de faydalanmıştır. Ana enstrümanı gitardır. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezundur. Photoshop ve Illustration tasarımları da yapmaktadır. Şu anda da 4 yıldır reklam ve iletişim sektöründe Marka Yöneticisi olarak yoluna devam ediyor.

Çağrı Temel Hakkında:

22 yaşındaki Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Çağrı Temel, İlkokul ve ortaokulda satranç yarışmalarına katılarak okulda ve İstanbul çapında dereceler almıştır. Üniversite ilk yıllarında seminer ve etkinliklere katılarak kişisel gelişim alanında eğitimler alan Temel, Başakşehir LivingLab’da eğitimlere katılarak ve eğitim vererek çalışmalarını sürdürmüştür. dijitalx.com sayfasında editörlük yapmakta ve uzay alanında makaleler yazmaktadır. Kurmuş olduğu kulüpler ile projeler geliştirerek birçok yarışmaya katılma hakkı sağlayan Temel, robot yarışmalarında birçok derece kazandıktan sonra üzerinde durmuş olduğumu model uydu projesi sayesinde Amerika Texas’ta kendi uydusunu fırlatmıştır. Kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri alanında çalışmalara devam ederek ücretsiz proje danışmanlığı yapmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 2