Blue Iris: Webcam ile Kamera Güvenlik Sistemi Kurun

blue-iris-web-cam-security-guvenlik-kamera-sistemi

Blue Irıs, binlerce lira para yatırmanıza gerek kalmadan kendi güvenlik sisteminizi oluşturabileceğiniz oldukça başarılı bir yazılımdır.

Gerekli araçlar ve yazılımlar kullanıldığında profesyonel anlamda güvenlik sistemi ihtiyacını karşılayabilecek olan programla amatör olarak iş yerinizi veya evinizi de izleyebilirsiniz.

Programın arayüzü 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kameraların anlık izlendiği, kameraları arasında geçişlerin yapılabildiği penceredir.Bu pencerede anlık dijital ve pan zoom uygulayabilirsiniz.  İkinci pencere ise kaydedilen güvenlik kamerası kayıtlarını izleyebilirsiniz. Bu pencerede kare kare kayıt izleme, dijital ve pan zoom ile yakınlaştırma, belirli süreler arasındaki videoların dışa kaydedilmesi gibi seçenekler sunmaktadır.

Program hareketli görüntü kaydı konusunda oldukça başarılıdır. Kayıtları kameralarınızın desteklemesine bağlı olarak sesli olarak da yapabilmektedir. Yaptığınız kayıtlarda tarih, saat ayrıntısı olduğu gibi tüm kayıtlara şirketinizin logosunu da ekleyebilirsiniz. Kayıt esnasında depolama alanınız yeterli değilse sizin için önemli olan zaman aralığında da kayıt yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz oturumları da şifreleyebilirsiniz.

blue-iris-web-cam-security-guvenlik

Programın webcam ile de kayıt yapabildiğinden bahsetmiştik. Webcam ile yaptığınız anlık görüntü kayıtlarını internet üzerinde anlık olarak izleyebilirsiniz. Bunun için program bilgisayarınızı bir şifre erişimli bir web sunucusuna dönüştürmektedir. Belirlediğiniz şifre ile yayına bağlanıp eş zamanlı olarak kayıtları takip edebilirsiniz. Kayıtları java ile bant genişliğinize bağlı olarak mpeg video veya jpg akışları olarak izleyebilirsiniz. Tüm kameralara aynı sunucu üzerinde erişebilir ve yakınlaştırma seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Kaydettiğiniz videoların boyutları büyük olduğunda anlık izleme performanslı olmuyorsa sunucuda videoyu kendi bilgisayarınıza indirerek izleme imkanınız da bulunmaktadır. Programın dahili mini web tarayıcısından sunucunuzu ve ayarlarını anında test edebilirsiniz. Kayıtlarınızı internet erişimi bulunan akıllı telefonlarınızdan da aynı anda izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

57 − = 49