Bloggerlara Özel Alan Adı Servisi Açılıyor

bloggerlara-ozel-domain-acildi

Alan adı dendiğinde aklınıza ilk olarak .com ve .net uzantılı adreslerin gelmesi gayet normal. İstatistiklere baktığımızda bunu nedenini rahatlıkla görebiliyoruz. Domaintools‘un verilerine göre üst seviye alan adları (TLD) arasında en fazla kayıt .com uzantısı ile yapılmış. Jenerik bir uzantı olması nedeniyle bu sayının yüksek çıkması beklenmedik bir durum değil, ikinci sırada ise .tk uzantısı bulunuyor. Üçüncü sırada ise aslında ikinci sırada olmasını beklediğimiz .net uzantısı bulunuyor.

Yeni hizmete sunulan alan adı uzantılarında ise an itibariyle ipi .xyz uzantısı göğüslemiş. 6.134.908 adet kayıtla zirvede olan uzantıyı, 3.909.053 adet kayıtla .top alan adı uzantısı takip ediyor.

domaintools-dunyadaki-com-net-alan-adi-sayisi-2016
Domain Count Statistics for TLDs

.blog Uzantısı Bloggerlara Hayırlı Olsun

Kamu kurumlarının, üniversitelerin, belediyelerin nasıl kendilerine özel bir alan adı uzantısı varsa, artık bloggerların da kendilerine ait bir alan adı uzantıları oluyor. 21 Kasım 2016 akşam 18:00 itibariyle .blog uzantılı alan adı kaydınızı yapabileceksiniz. Bir an önce kaydınızı yapıp ön sipariş açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

[wp_ad_camp_2]

BLOG Domain Ön Kayıt Talebi Nasıl Yapılır?

  • Natro .blog domain kayıt sayfasından alan adını sorgulayın,
  • Çıkan sorgulama sonucunda ilgili alan adı boş ise siparişinizi tamamlayabilirsiniz,
  • Ödeme işlemi sonrası ön kayıt talebinde bulunduğunuz alan adı, Natro müşteri panelindeki “Ön Kayıt Taleplerim” menüsüne eklenmekte,
  • Alan adının genel kayda açıldığı ilk saniyelerde, diğer kullanıcılar henüz alan adı sorgularken Natro, sizin önceden ön kayıt talebinde bulunduğunuz alan adınız için otomatik olarak kayıt talebini iletiyor ve herkesten önce sizin sahip olmanıza olanak tanıyor.
  • Sizin bu aşamada manuel olarak hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor, sadece arkanıza yaslanıp süreci izliyorsunuz.

Böylece genel kayda açıldığında ödeyeceğiniz standart alan adı kayıt ücretini önceden ödeyerek, jenerik alan adlarına herkesten önce sahip olabilirsiniz!

.BLOG domain ön kayıt işlemin yapmak için hemen tıklayın!

Bakalım bu yeni uzantı üst seviye alan adlarıyla rekabet edebilecek mi ve bir kaç aylık sürede kaç kayıt alacak?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 7