Apple’ın Samsung’dan, Samsung’un Apple’dan Esinlendiği 5 Teknoloji

samsung-apple-teknoloji

Gitar çalmaya başladığım yıllardı, akor basabilmeye başlayan her rock müzik hayranı gibi ilk olarak Haluk Levent ve Teoman şarkılarını çalıp söylemeye başlamıştım. O dönem en sevdiğim şarkılardan biri de Teoman’ın Hepsi Bir Ya Sonunda şarkısıydı. Onlarca kez dinleyip, gitarla çaldıktan sonra fark etmeye başlamıştık ki bu şarkı çok sevdiğimiz bir başka kült şarkıya benziyordu: Nirvana-Rape Me! Teoman’ın 4-5 şarkısı için daha başka şarkılara çok benzediği ve Teoman’ın bu şarkıların melodilerini çaldığı iddia edildiğinden adı rockçı’dan türetilerek arockçı’ya çıkmıştı.

Kendisine sorulduğunda ise sadece esinlendiğini belirtmişti. Bu davranış sadece Teoman’a özgü değil tabi, ne yazık ki aşırı intihal her alanda karşımıza çıkabiliyor. Hele ki söz konusu alan teknoloji ise intihalciliğin envaiçeşidini görmek mümkün.

Teknoloji bahsi açıldığında akla gelecek ilk iki marka şüphesiz Samsung ve Apple. Bu yazıda her iki markanın birbirinden yaptığı esinlenmelere göz atalım istedim. Önceliği Apple’a verelim.

Apple’ın Samsung’dan “Esinlendiği” 5 Teknoloji

Mobil dünyanın iki devi milyarlarca dolarlık ar-ge yatırımı yapsalar da muhtemelen sık sık “bu benim aklıma nasıl gelmedi?” sorunsalı ile de yüzleşiyorlardır. Bu durumda yapılması gereken şey tabi ki treni kaçırmadan teknolojiyi kaçırmak oluyor şüphesiz. O trene binen teknolojiler neymiş hemen göz atalım.

samsung-s-pen-apple-pencil

 

Apple Pencil / Samsung S Pen

Apple tarafında akıllı telefonlar üzerinde kalem kullanılabileceği fikri henüz filizlenmemişken bile Samsung tarafında bu fikir ilk meyvesini 2011 yılında vermişti. Apple ilk kalemini iPad Pro ile 2015 yılında duyurdu. Fikir başarılıysa uygulamama konusunda ısrar etmek oldukça anlamsız değil mi?


samsung-apple-oled

OLED Ekran

Hem ekran parlaklığı hem de IPS ekranlara oranla düşük enerji tüketimi nedeniyle Samsung, 2010 yılından bu yana üst seviye cihazlarında OLED ekran tercih ediyor. Apple ta ki iPhone 8’e kadar OLED teknolojisinden uzak kalmayı tercih etti. Bu konuda da Samsung ön teker olma özelliğini korudu.


samsung-galaxy-s6-iphone-x

Ekran Çerçeve Oranı

“Bir sonraki telefon ne gibi bir yenilik yapabilir ki?” diye düşündüğüm günlerde Samsung yeni akıllısını duyurmuştu: Samsung Galaxy S6 Edge. Bu cihazla hem kavisli ekran hem de ekran çerçeve oranında yakaladığı büyük farkla Apple’a ilham verdi ve iPhone X’te oldukça başarılı bir ekran çerçeve oranı yakalanmış oldu.


wireless-charge-samsung-apple

Kablosuz Şarj

Samsung’un, Galaxy S6 serisi ile başlattığı kablosuz şarj teknolojisi, Apple markalı telefonlara iki yıllık bir gecikme ile 2017 yılında, iPhone 8 ile geldi. Özellikle ofis ortamlarında büyük kolaylık sağlayan kablosuz şarj üniteleri iPhone kullanıcıları arasında da beklenen bir özellikti.


samsung-galaxy-s8-iphone-8

Her İki Kameraya da Optik Sabitleyici

Özellikle karanlık ve hareketli enstantaneleri yakalarken hayat kurtaran optik imaj sabitleyici bir süredir akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Fakat bu özelliği hem ön hem de arka kameraya aynı cihazda uygulama fikri ilk olarak Galaxy S8 ile Samsung’a ait. Apple ise yaklaşık 6 aylık bir gecikme bu bu özelliği iPhone 8’de duyurmuştu.


Samsung’un Apple’dan Esinlendiği 5 Teknoloji

Akıllı telefon piyasanın yarısından fazlasını elinde bulunduran iki marka Apple ve Samsung. Aşk nefret ilişkisi içerisinde kah birbirini dava edip, kah rakibine sipariş yağdıran ikili, kullandıkları teknolojileri paylaşma konusunda da oldukça istekli gibi görünüyor. Teoman tipi bir esinlenme ile gerçekleştiğini düşündüğümüz bu teknoloji paylaşımının Samsung cephesine göz atalım. Bakalım Samsung, Apple’dan hangi teknolojileri esinlenmiş.

Samsung-AR-Emoji

AR Emojiler

Apple’ın geçtiğimiz yıl iPhone X ile getirdiği arttırılmış gerçeklik destekli emojiler telefonu eğlenceli kılan özelliklerden sadece biri. Aynı özellik Galaxy S9 ile Samsung’a da geldi, deneyimleme şansım olmadı ama iPhone’daki kadar başarılı olmadığı yorumları yapılmış.


samsung-galaxy-s9-icons

Yuvarlak Simgeler

Apple ilk günden itibaren uygulama geliştiricileri yuvarlak simge kullanmaya zorluyor, Samsung’un böyle bir uygulaması yoktu fakat trende uyarak yuvarlak simgeler kullanmaya başladı.


galaxy-s9-camera-app-layout

Kamera Uygulaması

Apple, iOS 7’de son derece radikal arayüz değişikliklerine gitmişti, daha önceki sürümlere alışık olanlar bu dönemde büyük sıkıntı yaşamıştı. Modlar arasında geçiş yapmayı zorlaştıran tasarımı iPhone kullanıcılarını canından bezdirmişti, şimdi aynı bezginliği Samsung kullanıcıları da yaşıyor.


glass-back-samsung

Cam Arka Kapak

Samsung amiral gemileri de dahil olmak üzere tüm telefonlarında plastik arka kapak kullanıyordu. Dönemine göre pahalı bir telefon olan Galaxy S5’te dahi plastik arka kapak kullanılmıştı. Bu alışkanlık Galaxy S6 ile terk edildi. Apple’ın 4.nesilden beri kullandığı cam arka kapağa Samsung, S6 modelinde geçiş yaptı, Apple ise bu aralar tamamen alüminyum gövdeye döndü.


home-screen-s9

Simgesiz Ana Ekran

Apple, iOS işletim sisteminde uygulama çekmecesini en başından beri kullanmamayı tercih etti, Samsung ise Android temelli olduğundan olsa gerek genellikle uygulama çekmecesi kullanmayı tercih ediyordu. Fakat Galaxy S8 ile kullanıcılara uygulama çekmecesiz bir ana ekran seçeneği de getirdi. Dilerseniz ekran ayarlarından bu seçeneği kapatabiliyorsunuz.

Esinlenmeler devam ederken bu durumdan en karlı çıkanlar şüphesiz akıllı telefon kullanıcıları oluyor, ama ne olursa olsun akıllı telefonu bilgisayara bağlayarak dosya atabilme desteği iPhone’a gelmediği sürece, Apple ürünleri hep eksik kalacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

76 + = 82