Anne Sütünün Çocukların Gelecek Yaşantısına Etkisi Nedir?

Anne sütü ilk besinimiz, vücudumuza dışarıdan giren ilk şey. Anne sütüne ne kadar devam edilmeli diye bir soru ile karşı karşıya kalırsanız, vereceğiniz yanıt çok basit. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi olabildiğince uzun olmalı. Yani annenin sütü kesilene kadar bebeğini emzirmesi gerekiyor. Bu bağlamda anne sütünün yararlarını ve bebeklerin gelecek yaşantılarına etkisini aşağıda anlamaya ve anlatmaya çalışacağım. Konu ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kizlarsoruyor.com/anne-bebek

İlk 6 ay sadece anne sütü

En temelden başlıyoruz. Yani bebek beslenmesi nasıl oluyor onu anlamaya çalışıyoruz. Uzmanların kesin olarak koyduğu bir kural var ki o da ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme. Kitabın birinci kuralı olduğu için, bu noktada yaşanacak kural dışı hareketler elbette sonraki adımları da etkileyecektir. 

Neden bu kadar önemli ve değerli?

Artık ne alırsam ambalajındaki besin değerlerini okuyoruz değil mi? Dolayısıyla hepimizin protein, yağ, şeker, karbonhidrat gibi değerlerin ne olduğundan az çok haberimiz var. Anne sütü ve önemi kavramını daha net anlayabilmek adına 125 ml anne sütünün içeriğine bakarsak; 1,5 gram protein, 4 gram yağ, 7,5 gram karbonhidrat, 15 mg sodyum, 35 mg kalsiyum ve 4 mg da C vitamini olduğunu görüyoruz. Bu itibarla yeryüzünde anne sütünden daha değerli bir içecek olmadığında tüm uzmanlar mutabık. Bu içerik listesine baktığımız anne sütü neden önemlidir sorusuna da yanıt bulmuş oluyoruz. 

Bu önemli maddeler neye yarıyor? 

İşte bu noktada anne sütü ile beslenenlerin hem bebekliklerinde hem de gelecek yaşantılarında çok önemli bir özellik kazandığından bahsedebiliriz. Yukarıda belirttiğim maddelerin özellikle bebeklik döneminde alınması, adeta bir hayat boyu giyilecek bir kalkan oluşturuyor. Özellikle bağışıklık sistemi araştırmalarında uzun süre anne sütü ile beslenmiş bireylerin birçok hastalığa, mikroba ve bakteriye karşı daha dayanıklı olduğu görülüyor. İşte bu hastalıklara karşı bizi koruyan anne sütü kalkanı oluyor.  

Bağ kurmak…

Her canlının içgüdüsel yaklaşımları var. Bunlar türden türe değişiklik gösterebiliyor; ancak her türde anne-bebek arasındaki bağın kurulduğu nokta emzirme. İnsanlarda da bu daha büyülü bir hale dönüşüyor çünkü o kurulan bağı gün be gün hissediyorsunuz ve miniğin annesine nasıl günden güne bağlandığını gözlemleyebiliyorsunuz. Uzmanlar bağışıklık, gelişim, sistemlerin oluşması açısından emzirmenin bebeğe faydaları başlığı altında açıklamalar yapıyorlar ve hepsi de çok doğru; fakat emzirmenin anne-bebek arasında bağın başlangıç noktası olduğunu da unutmamak lazım. 

Anneler ve anne adaylarının bebeklerine karşı en önemli görevi bu

Anne sütü yeni doğan miniğin ihtiyacı ne ise her şeyi ona verir. Onu zararlı dış dünyadan adeta bir kalkan gibi korur. Zararlı maddelerin, mikropların, bakterilerin vücudundan içeri girmesine izin vermez. Bunun yanında doğumdan çıkan annenin yenilenmesini ve tekrar hayata dönmesine anne sütü sebep olur. Yani anlayacağınız anne sütü yararları say say bitmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − 9 =