AKK’yı Gösterip ADSL’e Razı Etmek

fiber-internet-akk-adsl

O kadar fibersizim ki, AKK hakkında yaşanan tartışmaları gördükçe keşke fiberim olsaydı da şu tartışmalara kıyısından kenarından iştirak edebilseydim diyorum. Tam olarak, patronu yaz tatili planı yaparken kulak misafiri olup, yazın köyde tezek taşıyan şirket çaycısı gibiyim. Tartışmaların tam ortasında, tartışma konusunun üç mahalle gerisinde.

Evimde 16 Mbps ADSL’ye mahkum olmuş bir şekilde internete erişiyorum, beni fiberden ayıran tek engel ise bir cadde. Elimi uzatsam tutabilecek gibiyim ama ne yazık ki uzunca bir süredir çölde vaha izler gibi caddenin karşısına bakıp duruyorum. Artık son umudum fiber duasına çıkmak.

Bir teknoloji kullanıcısı ve meraklısı olarak AKK’dan ben de yeterince muztaribim. Evime almamakta direndiğim fiziksel anten ve kabloyu Adil Kullanım Kotası nedeniyle almak durumunda kaldım. Zira 50 GB gibi bir sınırım bulunuyor ve televizyonu internetten izleyip, aktif olarak interneti de kullanıyorsanız bu kota kesinlikle yeterli gelmiyor. Televizyonun harcadığı veriden tasarruf etmek ve 10 gün fazladan internete “hızlı” bağlanabilmek için ben de artık uydu antene bağlı bir televizyon kullanıyorum.

Uzunca bir süredir fiberin neden yaygınlaşmadığı üzerine görüşleri teknoloji sitelerinden, günlük gazetelerden, dergilerden ve sektörün ileri gelen bloggerlarının yayınlarından okuma şansı buldum. İşin birden fazla cephesi bulunuyor. Operatör tarafında ise tüm taraflar fiber internetin ülkemizde yaygınlaşması konusunda o kadar hemfikir ki insan kendini sorgulamak zorunda hissediyor; “acaba mahallemize fiber getirilmek isteniyor da biz fark etmeden engel mi oluyoruz?” 

Ne Olacak Bu Fiberin Hali?

Turkcell, Vodafone, Türksat ve TELKODER’e üye şirketler tarafından bir irade beyanında bulunuldu. Türkiye’de fiber yatırımının maliyetlerini paylaşacak bir şirket kurulması (Ortak Altyapı Şirketi) ve 30 milyar TL tutması tahmin edilen yatırımların bu ortak şirket tarafından finanse edilmesi kararlaştırıldı. Tahmin edeceğiniz gibi Türk Telekom bu birliğin çatısı altında yer almak istemedi. Peki niye mi? Cevap Shiftdelete Kurucusu Hakkı Alkan’ın, TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak ile yaptığı röportajda.

hakki-alkan-roportaj

Kağıt üstünde yazılanlara değil, sahada olanlara baktığınızda ise fiberin yayılmasının önündeki en büyük engelin aslında Türk Telekom olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Operatör’ün, belediyeler başta olmak üzere tüm kamu kurumlarıyla iç içe olması diğer şirketlerin sektörel baskı uygulama konusunda ellerini zayıflatıyor. Herhangi bir ilin protokol listesini açıp baktığınızda demek istediğim şey çok daha net anlaşılacaktır. Her ilin valiliğinin sitesinde bulunan protokol listesinde hala Türk Telekom il müdürleri, Ulaştırma Bakanlığı kontenjanından yer bulabiliyor.

Bu durum aklıma bir deyişi getirdi, fiberi engelleyen Türk Telekom, kimi kime şikayet edeyim?

O listede Vodafone, Turkcell Superonline veya Turksat il müdürü yer aldığı zaman ülkemizin her yanına fiber internet ulaşacaktır. Ne, imkansız mı? O kadar da karamsar olmayın canım 🙂

Fırsat buldukları her mecrada bilgi toplumu, 2023 hedefleri gibi ağdalı cümleleri dillerine pelesenk edenlerin aslında bilgi toplumu denen şeyin oluşmasının önündeki en büyük engel olduğunu bilmek insanı inanılmaz derecede rahatsız ediyor. Bilmiyorsanız sorun yok, karlı yerlere değil, kârlı yerlere gitmek istiyorlar der ADSL’e talim edersiniz.

Düşünüyorum da; ABD’nin otomotiv üretim merkezi olan Detroit’i ekonomik anlamda kalkındırmak için asfalt otobanların kazılacağı ve üreticilerin toprak yola mahkum edileceği ilan edilse nasıl karşılanırdı? Biz tam anlamıyla bunu yaşıyoruz, bilgi otobanlarından bahsedilirken bilgi arabalarının gideceği yollar otobana değil de kasisi bol olan ara yollara çıkıyor. 

Nasıl Çözülür?

Aslında çok basit, bu konuda manifesto yazmaya da gerek yok; kamu, bir ülkenin menfaatlerinin bir firmanın menfaatlerine kurban edildiğini fark ettiğinde bu durumun bir kaç hafta içerisinde değişebileceğini bir çoğumuz gibi biliyor, neden fark edilmediği konusunun ise fiberin ülkemizdeki geleceğini belirleyeceğini düşünüyorum.

Meselenin Küçüğü AKK

Sosyal medya iletişimi kolaylaştırması yönüyle ne kadar değerliyse, yalan haberin yayılımını kolaylaştırması açısından bir o kadar sorun kaynağı bir araç. Ve ne yazık ki bu mecralarda da önümüzde gelen bilginin doğruluğundan ziyade, ruh halimize ve düşüncemize ne kadar yakın olduğuyla ilgiliyiz. Hem de bile bile.

AKK konusu da tam olarak bu nedenle bir curcunaya dönüştü, konu hakkında karar telekomünikasyon sektörü için karar verici kuruluş olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alındı ve sektöre az buçuk yakın olan herkes çok iyi bilir ki BTK’nın aldığı herhangi bir kararı operatörlerin uygulamama gibi bir lüksü yok. Hastaneler için Sağlık Bakanlığı ne ise, telekom operatörleri için de BTK aynı konumu ifade etmektedir.

Konuyu Turkcell açısından netleştiren açıklama ise geçtiğimiz gün geldi, açıklama metninin bir paragrafı tüm spekülasyonları bertaraf edecek nitelikte:

Özellikle belirtmek isteriz ki kamuoyunda oluşan yanlış algının aksine AKK noktası geçildikten sonra yapılan veri tüketimleri için faturaya ek bir ödeme yansıtılmamaktadır.

AKK konusunda son birkaç gün içerisinde yaşanan Meksika dalgasını fiber konusunda da devam ettirmek teknoloji konusunda söz söyleyen herkesin üzerine bir borçtur. Fiber önemini elimden geldiği kadar açıklamaya ve anlatmaya çalışıyorum, fiber talebi toplumda olgunlaşıp yeterince destek bulduğunda bu hizmetin sağlanmak zorunda kalınacağını düşünüyorum. Aksi halde ağırlıklı olarak kar amacı güden şirketlerin müşterilere, kendiliğinden daha hızlı ve daha ucuz internet hizmeti sunacağını düşünmüyorum. Özellikle sektörde de bu kadar ağırlığı olan bir “görünmez el” varken…

 

NOT: AKK geçildikten sonra gerçekleşecek olan kademelendirmeleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

​ Seçilen Tarife/Paket  

Hızı Alt Sınırı – Üst Sınırı       

           AKK Sonrası

           İndirme Hızı                       

4 Mbps – 8 Mbps (8 Mbps dahil)​ ​3 Mbps
​8 Mbps üzeri – 16 Mbps (16 Mbps dahil) 5 Mbps​
16 Mbps üzeri – 24 Mbps (24 Mbps dahil)​ 8 Mbps​
24 Mbps üzeri – 50 Mbps (50 Mbps dahil)​ 16 Mbps​
50 Mbps üzeri – 100 Mbps (100 Mbps dahil)​ 24 Mbps​
100 Mbps üzeri – 500 Mbps (500 Mbps dahil)​ 32 Mbps​
​500 Mbps üzeri – 1000 Mbps (1000 Mbps dahil) 64 Mbps​

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 4 = 3