Acronis True Image 2016: Sistem Yedeğinizi 7 Dk’da Alın

acronis-true-image-2016
Acronis disk imajı alma konusunda oldukça yaygın kullanıma sahip bir programdır. Bilgisayar kullanıcıları arasında disk imajı almak “akronislemek” olarak da adlandırılmaktadır.

Programla sabit diskinizin tamamının, bir bölümünün veya belirleyeceğiniz bir klasörünün yedeğini alabilirsiniz. Ayrıca belirlediğiniz sürelerde bu işlemin otomatik olarak yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Acronis program ayarlarınız için de ayını güvenceyi vermektedir. Office, iTunes, Windows Media Player gibi sisteminizde yüklü olan programlarınızın sistem ayarlarını da yedekleyebilirsiniz.

Acronis True Image 2016, deneme sürüm uygulamaları kurup kaldırırken bilgisayarınızın çöplüğe dönüşmemesi için  bir sanal disk uygulamasına sahiptir. “Try&Decide” bölümünde kullanabileceğiniz bu uygulamayla bilgisayarınıza kurup/kaldırdığınız programların sisteminizi kirletmesini engelleyebilirsiniz.

Yedek almayı unutanlardansanız Acronis bu işi de sizin için yapacaktır. Programla bir kez yedek alarak belirlediğiniz hedef ve kaynak klasörleri belirli süreler içerisinde otomatik olarak programa yedekletebilirsiniz.

Programın senkronizasyon sihirbazıyla sabit yedekler almak oldukça basit. Bu özelliği Acronis’te eşsiz kılan şey dual olarak yani çift yönlü olarak yapabilmesidir. Aynı anda yedeğinizi taşınabilir diske ve kendi sabit diskinizin bir başka bölümüne alabilirsiniz.

Acronis’le aldığınız yedekler erişilmez değildir. Üzerinde işlem yapabilirsiniz. Yedek dosyaları aynı CD/DVD kalıp dosyaları gibi açabilir ve içerisinden dosya silerek dosya ekleyebilirsiniz. Bu kalıpları yine programdaki “Mount” komutuyla sanal sürücü olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca aldığınız yedek dosyaları üzerinde de metin tabanlı aramalar da yapabilirsiniz.

Programın asıl işlevi “Backup and Restore” bölümündedir. Bu bölümdeki seçeneklerle sabit diskinizin birebir kopyasını oluşturabilir, belirleyeceğiniz bir programın ayarlarını yedekleyebilir, diskinizdeki klasörlerin belirli bir bölümünü yedekleyebilirsiniz.

Programda sabit diskiniz üzerinde işlem yapabileceğiniz farklı araçlar da sunulmuştur. Bilgisayarınızda oluşan geçici dosyalar ve işlem geçmişinizi ayrıca sabit diskinizden herhangi bir kurtarma programıyla kurtulmasını istemediğiniz bilgilerinizi Acronis’in “CleanupUtilities” bölümünden silebilirsiniz.

Web Sitesi : http://www.acronis.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

− 1 = 1