ABBYY FineReader 12 Professional: Kağıttan Dijitale

OCR metin tarama programları arasında en çok kullanılanlardan olan Abbyy FineReader birçok testte birinci gelmiştir.

Herhangi bir OCR programını değerlendirirken bizim için en önemli kriter Türkçe karakterleri ne kadar başarılı bir şekilde tanıyabildiğidir. Programın özellikleri üzerinde diğerlerine oranla biraz daha fazla duracağız.

Abby FineReader üzerinde işlem yapacağınız belge üzerindeki tabloları, metinleri, grafikleri hızlı bir şekilde tarar ve düzenlenebilir metin formatına dönüştürür.

Abby FineReader’ı çok kullanışlı yapan bir diğer özellik ise desteklediği dijital kamera ve tarayıcı çeşitliliğidir. Dijital kameranızdaki ve tarayıcınızdaki belgeleri, programın kendine özel OCR tarama sistemiyle düzenlenebilir metinlere dönüştürebilirsiniz.

Program dönüştürme işlemini sadece metin belgesi formatlarında yapmamaktadır. Aynı zamanda oldukça güçlü bir PDF üreticisidir. Programı kullanarak PDF belgelerinizdeki tabloları ve metinleri, Excel ve Word formatında kaydedebilirsiniz. Veya elinizdeki Office belgelerinizi PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

Kulağa inanılmaz gelse de program dünya üzerinde yazılı olarak kullanılan 179 dilde metin tarayabiliyor. İngilizce dışındaki herhangi bir dilde işlem yapmak istiyorsanız programa bu dil paketini sonradan yüklemeniz gerekmektedir.

Türkçe dil seçeneğini eklemek için “Tools > Language Editor” yönergesini izlemelisiniz. “User Defined Languages” bölümünü seçerek bu bölüme Turkish seçeneğini eklemelisiniz.

Yazılımın Web Sitesi : www.abbyy.com.tr

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 9