Goldshell Flax 5.10

İlk sürümünden itibaren programı takip etmekteyim, takdir edilecek yanı bu kadar basit olmasına rağmen bu kadar yaygın kullanıma sahip olması, eleştirilecek yanı ise geçmişi 2005’lere dayanmasına rağmen hatırı sayılır bir gelişme kat edememiş olmasıdır. Pratik ve hızlı baner tasarımları için oldukça kullanışlı bir araç olmasına rağmen sadece bu seviyedeki ihtiyaçlara hitabediyor olması, kullanıcı kitlesini eritme tehdidinden paçasını kurtarmasını engellemektedir. Eğer hızlıca bir banner yapmak istiyorsanız o zaman Goldshell Flax tam aradığınız türden bir program.

Metin tabanlı bir Flash programı olan Flax’ı daha çok banner ve metin tabanlı reklam hazırlamak için kullanabilirsiniz. Flax’la bir banner oluşturmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Program  3 yardımcı ve 1 ana pencere olmak üzere 4 pencereden oluşmaktadır. Bu pencereler birbirinden bağımsız hareket etmektedir. Pencereleri kilitlemek için “View > Move All Windows Together” yönergesini izlemelisiniz.

“Movie Properties” penceresinden filminizin genişlik, yükseklik, kare oynatım hızı, gösterim açısı, arkaplan rengi gibi özelliklerini ayarlayabilirsiniz. “Text Properties” bölümünden etki vereceğiz metni yazabilir ve özelliklerini belirleyebilirsiniz. “Text”  bölümüne efekt vereceğiniz metni yazın, XPOS ve YPOS değerleri ile metnin konumunu belirleyin, Kern bölümünden harflerin arasındaki boşluğu belirleyin, font büyüklüğünü ve rengini ayarlayın ve son olarak “Style” bölümünden metne bir stil atayın.

“FX Properties” bölümünden metinlere vereceğiniz efektleri belirleyebilirsiniz. Bu bölümde 85 ana grup efekt ve bunlara bağlı düzenlenebilir 256 ayrı efekt bulunmaktadır. Birinci açılır menüden efektin türünü belirleyebilir, ikinci menüden efekti biçimlendirebilir, alt bölümde bulunan ayarlarla da oynatımının hızını, büyüklüğünü düzenleyebilirsiniz.

Bütün bu işlemlerin etkilerini de ana pencereden önizleyebilirsiniz. Hazırladığınız bir çalışmayı Flash filmi olarak kaydetmek için “File > Export as SWF” yönergesini izlemeniz yeterli olacaktır.Yaptığınız çalışmayı bilgisayarınızda ekran koruyucu olarak kullanmak isterseniz bu işlem içinde “File > Set as Screen Saver” yönergesini izlemelisiniz.

Artık Flax’ta da eklentiler bulunuyor. Bu eklentilerle programın yeteneklerini genişletebilirsiniz. Bu eklentilerle 28 adet yeni efekti kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz eklentileri de “View > Manage Plugins” yönergesini izleyerek açılan pencereden yönetebilirsiniz.

İndirdiğiniz bir eklentiyi “Add” butonuna basarak bulup kurabilirsiniz. Programı kısaca değerlendirmek istersek; metin tabanlı efektler için oldukça kullanışlı olan program piksel tabanlı efektleri desteklemediği için bu konuda  zayıf kalıyor. Programı banner ve metin tabanlı reklam gibi işlemleri yapmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yazılımın Web Sitesi : http://www.goldshell.com/flax/main.htm

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + = 6