3 Büyükşehrimizin Konut Fiyatları İle İlgili Detaylı Bilgiyi Haberimizde Bulacaksınız

Gayrimenkul sektörü, ülkemizin en büyük ekonomik sektörlerinden biri olan inşaat ile doğrudan ile alakalıdır. Dolayısıyla, ülkemizin ekonomisine yön veren yegâne ekonomik faaliyet alanlarından biri olarak gösterilebilir.

Gayrimenkul sektörünün fiyat düzeyleri de benzer şekilde ekonomiye ilişkin yorumda bulunabilmek adına önem arz etmektedir. Ancak, geleneksel yöntemlerle yapılan fiyat analizleri çok doğru ve net sonuçlar verse de bu sonuçlara geç ulaşmayı sağlamaktadır.

Günümüzde her alanda olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de teknolojiyi kullanmak oldukça yaygınlaşmış bir davranış şeklidir. Nitekim satılık veya kiralık bir konut veya işyeri olan kişiler bu konutları ve işyerlerini internet üzerinden satmaktadır. Aynı şekilde konut ve işyeri satın almak isteyen kişiler de bu taleplerine yanıt olarak ilk etapta interneti görmektedirler.

Ancak internet üstünde emlak ilanına yer veren sitelerin sayısı günümüzde gitgide çoğalmaktadır. Tabi ki bu alanda çok büyük siteler vardır. Ancak bu sitelerin yanı sıra ufak siteleri kullanarak en ucuz gayrimenkulü bulmaya çalışmak, konut satın almak gibi büyük bir bütçe gerektiren yatırımlar için önemlidir.

Burada meydana gelen bu önemli ihtiyacı karşılamak amacıyla tr.flatfy.com internet sitesi kurulmuştur. Flatfy, internette yer alan bütün emlak ilanlarına bünyesinde yer veren bir emlak arama motoru olarak hizmet vermektedir. Nasıl ki internette bir veri aradığımızda Google’ı kullanıyorsak bundan böyle internette bir emlak ilanı arıyorsak Flatfy’ı kullanabiliriz.

Flatfy’ın sağladığı en büyük kolaylık aranan kriterlerdeki emlak ilanlarının tümünü tek bir sayfada sunmasıdır. Bu sayede aradığınız bütün emlak ilanlarını pratik bir şekilde tek bir sayfada görebilirsiniz. Bu ilanları tek bir sayfada gördükten sonra fiyat karşılaştırmasını kolay bir şekilde yapabilir ve bütçenize en uygun daireyi kolayca tespit edebilirsiniz.

Flatfy tarafından sunulan bir diğer hizmet ise sitenin veri tabanında yer alan verileri kullanarak ülkemizin farklı şehirleri için emlak fiyatları sunmasıdır. Bu veriler, sitenin veri tabanında yer alan ilanların tümü analiz edilerek elde edilmektedir. Dolayısıyla anlık olarak bu verileri ortaya koyabilmek mümkün olmaktadır.

 

Flatfy internet sitesi aylık olarak bu verilerin yer aldığı raporlar yayınlamaktadır. Verilere ilişkin raporların sonuncusu olan ekim ayı satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz gün yayınlandı. Haberimize de konu olan raporda yer alan veriler sadece ülkemizin en büyük 3 şehrine ilişkin verilerdir.

 

Raporların detaylı analizine geçmeden önce raporlarda verilen verilere ilişkin bilgi verelim. Flatfy tarafından hazırlanan ekim ayı ortalama satılık daire fiyatları raporunda yer alan verilerin tamamı sadece 2+1 ve satılık dairelere ilişkin verilerdir. Ülkemizin en büyük 3 şehri için ortaya koyulan bu veriler, bu şehirlerin bütün ilçeleri için ayrı bir şekilde hazırlanmıştır.

Şimdi dilerseniz tr.flatfy.com sitesinin katkılarıyla hazırlanan ülkemizin en büyük 3 şehrinin 2+1 ortalama satılık daire fiyatları analiz raporlarına geçelim.

İstanbul 2+1 ortalama satılık daire fiyatları analizi

Raporlarımızın ilki ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul ve 39 ilçesinin ekim ayında internette verilen emlak ilanlarının ortalamaları alınarak hazırlanmış rapordur. Yukarıda detayları verilmiş olan bu raporun harita üzerindeki konumları da göstermesi nedeniyle pratik bir konum karşılaştırması yapmak, özellikle yatırım amaçlı konut satın alacak kişiler için fayda sağlayacaktır.

Rapora bakıldığında İstanbul’un tamamının ortalama satılık daire fiyatının 2+1 daireler için 355.910 TL olduğu görülmektedir. Bu fiyat birazdan da göreceğiniz üzere diğer 2 büyükşehrimiz ile kıyaslandığında en yüksek fiyattır.

İstanbul’un ilçelerine göz atıldığında ise birbirinden farklı fiyatlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak tahmin edileceği üzere en yüksek konut fiyatları şehrin genel yerleşiminin yapıldığı güney kesimleri ve deniz kenarlarında iken İstanbul’un kuzey kesimleri ve daha içeride kalan ilçelerinde fiyatların düşük olduğu görülmektedir. Tabi ki bu şartlara uysa da yine de düşük fiyatlara sahip olan bazı ilçeler de vardır. Bu ilçelerin konut fiyatlarının düşük olmasının sebebi de merkeze uzak bir konumda yer almasıdır.

İlçelerin tümünün fiyatlarına bakıldığında İstanbul’un 39 ilçesinden 28’inin şehrin tümünün ortalama fiyatının altında fiyata sahip olduğu görülmektedir. Bir diğer yandan geri kalan 11 ilçenin bazılarının ise ortalama fiyata bakıldığında çok yukarıda yer alan fiyatları bünyesinde barındırdığını görüyoruz.

Son olarak İstanbul’un en yüksek konut fiyatına sahip olan ilçesinin Sarıyer, en düşük konut fiyatına sahip olan ilçesinin ise Esenyurt olduğunu söyleyerek İstanbul defterini kapatalım.

Ankara 2+1 ortalama satılık daire fiyatları analizi

İstanbul’dan sonra sıra ülkemizin en büyük 2’nci şehri ve başkentimiz olan Ankara’ya göz atmaya geldi. Ankara’nın tamamının ortalama satılık daire fiyatına baktığımızda bu fiyatın 141.579 TL olduğunu görüyoruz.

İstanbul ile Ankara’nın fiyatını karşılaştırdığımızda fiyatın İstanbul’daki satılık daire fiyatının yarısından da aşağıda olduğunu görmemiz mümkündür.

Aslına bakılırsa bu durum çok da şaşırtıcı değildir. Zira İstanbul gibi sadece Türkiye’nin değil dünyanın en kökenli ve tarihi şehirlerinden birine nazaran Ankara gibi nispeten daha yeni ve başkent olmanın yanında çok büyük fonksiyonu bulunmayan bir şehrin fiyatının bu seviyede olması normal olarak görülmelidir.

İlçelere bakıldığında da özellikle şehir merkezinden uzakta olan Ankara ilçelerinin fiyatlarında çok ciddi düşük fiyatlar olduğunu görmek mümkündür.

Ankara’nın ortalama fiyatın altında olan 16 ilçesi bulunmaktadır. Bu rakam oransal olarak da İstanbul’a hemen hemen yakın bir rakamdır. 25 ilçeden 8’inin ise satış fiyatları ortalamanın üstündedir. Bunların birçoğu Ankara’nın merkez ilçeleridir. Nallıhan’a ilişkin ise anlamlı veriler ekim ayı için elde edilememiştir.

Diğer yandan Ankara’nın en yüksek fiyata sahip ilçesi Evren iken en düşük fiyata sahip ilçesi ise Akyurt olmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

82 − 74 =