Giyilebilir Teknolojilerin Geleceği

burak-aydin-semih-ince-dayi-bilal-eren-turkcell-intel

Dün akşam Cine 5 ekranlarında yayınlanan Dijital Hayat programında Bilal Eren’in konukları Turkcell Ürün ve Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semih İncedayı ve Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın’dı.

Giyilebilir teknolojilerin ve nesnelerin internetinin önümüzdeki 5 yıllık dönemde teknoloji dünyasının en önemli gelişmelerine sahne olacağı beklentisi CES 2015’e de damgasını vuran ürünlerle tescillenmişti. Bu gündeme ilişkin dikkat çeken programlardan biri de konukları itibariyle Dijital Hayat oldu.

Sektöre öncülük eden iki büyük oyuncunun ağzından öngörüleri ve piyasadaki bulunan ürünlerin değerlendirmelerini takip etmek için ben de ekran karşısındaydım.

Programda genel itibariyle büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı cihazlar, sağlık ve bilgi güvenliği konuları konuşuldu. İki yönetici de not alınması gereken bilgiler verdiler. Ana başlıklar halinde özetlemek gerekirse:

Semih İncedayı;

 • Akıllı cihazlar ve giyilebilir teknoloji ürünleri sürekli veri üretiyor, bu veriler analiz edilip anlamlandırıldığında değer kazanacaklar. Anlamlandırılan verilen insan hayatına değer katacak. Üretilen verinin insan hayatını kolaylaştıracak şekle dönüşmesi için çalışıyoruz.
 • 2020 yılında 50 milyar bağlı cihaz olacak. İnsanların günlük hayatlarında kullanırken yadırgamayacakları giyilebilir teknoloji ürünleri ekonomik yaşamlarına devam edebilecekler. Akıllı telefonların yaygın kullanıma sahip olmasının en önemli nedeni, kullanım kolaylığıdır.
 • İnternete bağlı olan nesnelerin sayısı artarken ve işlevleri daha önemli hale gelirken mobil internet de daha önemli hale geliyor. Bugün dünyanın en güçlü 3G altyapılarından birisine sahibiz. 4G için de çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. Müşterilerimize bu yıl içerisinde 4G hizmetini sunabilecek durumdayız.
 • Büyük verinin analizi ve kişiye özel servis ve hizmete dönüştürülmesi giyilebilir teknolojilerin insanlar tarafından kullanılmasını sağlayacak. Zamanla kullanılan ürünler daha da küçülecek ve enerji ihtiyacı da azalacak. Nesnelerin interneti ile önemli oranda tasarruf ve enerji verimliliği sağlanacak.
 • Nesnelerin interneti yeni iş modelleri ortaya çıkartacak. Ürünler akıllandıkça, veri ürettikçe onu üreten firmalar da müşterisiyle çok daha farklı ilişkiler kuracak. Bir ürünün kullanılabilir olması için doğru teknolojinin arkasına doğru servisi kurgulamak lazım.
 • Turkcell Teknoloji, Türkiye’nin en büyük Ar-Ge üstlerinden. 750’den fazla nitelikli mühendisimiz burada yeni nesil ürün servisler geliştirmek için çalışıyor.
 • Türkiye’nin teknoloji ile değişen yeni dönemde potansiyeli çok yüksek. Geleceği Yazanlar projemiz sayesinde bugün mobil platformlar için uygulama geliştirmeyi öğrenebiliyorsunuz. Yakında buraya giyilebilir teknolojiler için yazılım geliştirme eğitimleri de eklenecek.

Burak Aydın;

 • Günümüzde giyilebilir teknoloji ürünleri arasında spor ve sağlık ürünleri revaçta ancak yine de bu dönem için henüz giyilebilir ürünler emekleme aşamasında diyebiliriz.
 • Eskiden restoranlarda manzaralı masa seçilirdi şimdi prize en yakın masa seçiliyor. Akıllı cihazların en büyük sorunu pil sorunudur, fakat bu sorunu ortadan kaldırmak için kablosuz şarj ortamları geliştiriliyor. Şarjı kablolardan kurtarmak istiyoruz, pil teknolojileri  ve şarj etme yöntemleri değişiyor, bu sene içerisinde bu değişiklikleri görmeye başlayacağız.
 • Bir giyilebilir teknoloji ürününün kullanılabilir olması için üzerimizde sırıtmaması gerekiyor. Akıllı gözlükler şu anda kullanışlı değil. Biz günlük hayatımızda kullandığımız gözlüklere teknolojiyi nasıl entegre edeceğimiz üzerinde çalışıyoruz.
 • Teknoloji bir çok mesleği dönüştürecek, ama bazı meslekleri de yok edecek. Günümüzde var olmayan iş alanları teknolojik gelişmelerin sonrasında en gözde meslekler haline gelebilecek. Medya da dönüşecek, ancak yok olmayacak. Son basılı gazetenin 2020 yılında yayınlanması bekleniyor.
 • Çok fazla veri var, bu büyük verinin anlamlandırılması için veri mühendisi ihtiyacı artacak. Nesnelerin interneti tarımdan, hayvancılığa, belediyecilikten ulaşıma kadar tüm iş alanlarına dokunacak.
 • Petrol günden güne değerini yitirecek, yeni enerji çeşitleri ve yeni hibrit teknolojiler petrolü tahtından indirecek.Çağımızın yeni petrolü veridir.
 • Estonya’dan Skype çıkıyorsa, Türkiye’den de milyar dolarlık şirketler çıkmalıdır.
 • Akıllı kulaklarımızın yazılımlarını Türk mühendisler yaptı. Girişimcilik ekosisteminde fikri anlatma ve plan oluşturma açısından mütevazı olmamalıyız.
 • Moda, sağlık ve spor alanında giyilebilir teknoloji ürünleri gelişecek.

Program kapanırken Michio Kaku’nun, Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde söylediği sözler aklımda yankılanıyordu. Teknoloji hem her yerde, hem de hiç bir yerde. Sanırım nesnelerin interneti ve giyilebilir teknoloji ürünleri bizi tam da bu geleceğe doğru götürüyor.

Bu yazı Turkcell Blog’da yayınlanmıştır.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

84 + = 91