Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Yeni Şekli: Retweet

Sektörel başarı kriterleri kendi kendini yaratır. Sosyal medyanın başarı kriterleri arasında önemli bir yere sahip olan iki kavrama başka bir açıdan bakıp, neden bu kadar önemli oldukları üzerine fikir yürütelim.

Sosyal medyanın bu en bilindik 2 kavramı; Favorite (Fav) ve Retweet (RT), Twitter kampanyalarınızda başarı ölçütlerinin en belirginlerindendir. Favorite; sizin attığınız bir tweetin bir başka kullanıcı tarafından Favoriler listesine eklenmesidir. Twitter hesabınızı bir web sitesi olarak düşündüğünüzde web sitenizin, ziyaret edilen kullanıcı tarafından sık kullanılanlar listesine eklenmesi gibidir. Daha sonra attığınız tweetten faydalanabileceğini düşünen kullanıcılar tweetlerinizi Fav edecektir. Favoriler listesine girmenin asıl önemli kısmı; Favoriler listesine eklenen tweetiniz, onu ekleyen kullanıcının takipçileri tarafından da görüntülenebilecek olmasıdır.

Favorite Twitter

Tweeti, takipçi sayısı fazla olan bir kullanıcı tarafından Fav edilen kişi, “yazdıklarından faydalanılabilir” görüldüğü için takip de edilecektir. Kim ne derse desin Twitter’da başarının en nihai ölçüsü takipçi sayısıdır. Diğer araçların tamamı da buna yöneliktir. Hashtaglere yazmak, RT almak, Fav edilmek gibi yöntemlerin tamamı daha fazla kişiye ulaşıp, daha fazla takipçi kazanmak için kullanılmaktadır.

Favoriler listesine girmek sosyolojik anlamda dijital sosyal toplumun grup etkileşimlerinde belirleyicilerden olmak anlamına gelmektedir.

Retweet ise çok daha onore edici bir eylemdir. Hem Twitter’da hem de sosyal anlamda… Kavram olarak Retweet, sizin gönderdiğiniz bir tweetin bir başka kullanıcı tarafından, kendi hesabında, sizin isminizle tekrar yayınlanmasıdır. Onaylama, katılma, kabul etme anlamlarını içeren Retweet, Twitter’da doğrudan takipçi sağlaması açısından da çok önemlidir.

Retweet; onaylama, katılma, kabul etme ve altına imzanı atma anlamlarını içeren bir davranıştır.

RT edilen tweetin etrafında da bir topluluk oluşturabilirsiniz ki sosyal medya üzerinden yapılan bir çok eylem, kampanya ve duyuru da bu yöntem kullanılarak yapılmaktadır. RT sayısı arttıkça, attığınız tweet, Twitter tarafından etiket şeklinde algılanacak ve bingo: TopTrends listesine girebileceksiniz. TopTrends listesine girmek fikrinizin, mesajınızın çok daha fazla kişiye ulaşmasını da sağlayacaktır. RT bu yanıyla da Favori listesine girmekten daha önemlidir.

Retweet Twitter

Kullanıcılar tweetlerinizi RT etmek konusunda nisbeten çekimser kalırken, Favori listesine ekleme konusunda daha rahat davranabiliyorlar. Favori listesine eklediğiniz bir tweeti onaylamıyor olabilirsiniz fakat, geri dönüp bakabilmek için yer imi şeklinde kullandığınızı da ifade edebilirsiniz.

Retweet kitle oluşturur, yönlendirir ve bir sonraki amacınızın filizlenebileceği uygun bir ekosistem yaratır.

Final de ise asıl  hedefi ortaya koyabiliriz. Retweet, sosyal medyanın en başarılı ağızdan ağıza pazarlama yöntemidir. Bu nedenle büyük markaların, büyük kampanyalarının öncesinde doğrudan üründen söz etmeden, marka kimliğinin çatısını oluşturacak olan fikir, viral bir video ve  bir hashtag ile desteklenerek sosyal medyada paylaşılır.

Retweet, sosyal medyanın en başarılı ağızdan ağıza pazarlama yöntemidir.

Viral video birden fazla sosyal medya mecrasından katılımcı akışı sağlarken, tüm katılımcıların birleştiği ana damar hashtag olacaktır. Hashtage yazılan tweet sayısı, tweetlerin konusu, olumlu-olumsuz olmaları gibi ölçümlerde kampanya süresince dönem dönem yapılır ve bu yolla kampanya başarısı hakkında fikir yürütülebilir.

Sonucu kısaca özetlemek gerekirse RT > Fav … RT ve hashtag üzerinden yapılan paylaşımlar doğrudan veya dolaylı olabilir. Bu konuyu da ayrıca bir sonraki başlığımızda, örnekleriyle tartışacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 + 3 =